Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?
WRZESIEŃ
Instytucję utworzyły wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze Gdańska i województwa pomorskiego, a także Fundacja Centrum Solidarności oraz NSZZ "Solidarność". Celem ESC będzie m.in. upamiętnienie przesłania i dziedzictwa kulturowego i narodowego "Solidarności", jej znaczenia jako ruchu obywatelskiego, zwłaszcza wśród młodych pokoleń Polaków.
Licheń. Z udziałem ok. 100 tys. wiernych, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego 16 września odbyła się beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego (1631-1701) założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Uroczystości przewodniczył watykański Sekretarz Stanu, kardynał Tarcisio Bertone, który koncelebrował Mszę św. wraz ze 120 kardynałami, arcybiskupami i biskupami z kraju i zagranicy.
Kraj. Biskupi zachęcili wiernych aby deklarowali wolę przekazania po śmierci swoich narządów do przeszczepienia. W odczytywanym 23 września słowie pt. "Nadprzyrodzony krwiobieg miłości", hierarchowie zwracają się również do rodziny osób tragicznie zmarłych, by w swoim bólu i smutku nie zapominały, że organy wewnętrzne pobrane od ich bliskich mogą uratować życie chorym czekającym na transplantację.
Nysa. Z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych odbyły się 30 września beatyfikacja Matki Marii Luizy Merkert (1817-1872), wielkiej społeczniczki i współzałożycielki zakonu elżbietanek. Mszę św. w kościele św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, w którym Matka Merkert została ochrzczona i przyjęła I Komunię oraz gdzie znajduje się jej grób, odprawił w imieniu Papieża prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Jose Saraiva Martins.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.