Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?
KWIECIEŃ
Warszawa. Abp Kazimierz Nycz objął 1 kwietnia rządy w metropolii warszawskiej. W uroczystej Mszy św. Uczestniczył marszałek sejmu, prezydent i premier. Nowy arcybiskup Warszawy jako swoje priorytety wymienił: dobrą współpracę z kapłanami, otwarcie na świeckich oraz katechezę dzieci i młodzieży. W rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że nie da się zaszufladkować politycznie, zaś najważniejsze będą dla niego sprawy duchowe.
Kraj. W liście do Kapłanów na Wielki Czwartek (5 kwietnia) biskupi zwracają uwagę na napięcia rodzące się na kanwie "lustracji" Kościoła pomiędzy pokoleniami kapłanów. "Zdarza się, że młodzi księża nie zawsze mają świadomość, w jak dramatycznych warunkach przyszło ich poprzednikom działać i dokonywać moralnych wyborów".
Biskupi piszą też o "bolesnej ranie" jaką dla Kościoła stanowią "odejścia z kapłaństwa sprawiające wrażenie braku poczucia odpowiedzialności za zdradę Chrystusa i za spowodowane zgorszenie". Dodają, iż "szczególnie przykre są wypadki, kiedy porzucają kapłaństwo księża znani z obecności w mediach, nagłaśniając i usprawiedliwiając swój wybór oskarżeniami i zarzutami stawianymi władzy duchownej i współbraciom".
Warszawa. Sejm nie zmienił konstytucji i nie uchwalił prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Głosowania, które odbyły się 13 kwietnia doprowadziły do rezygnacji marszałka Sejmu, Marka Jurka.
"Niestety, bezwzględna arytmetyka parlamentarna wzięła górę nad elementarnym prawem każdego człowieka do życia" - czytamy w wydanym w dniu głosowania oświadczeniu Prezydium Episkopatu.
Warszawa. Szymon Hołownia, 30-letni publicysta tygodnika "Newsweek Polska" został laureatem nagrody dziennikarskiej im. Bp. Jana Chrapka "Ślad". Wręczenie nagrody (statuetka autorstwa prof. Gustawa Zemły i 10 tys.) odbyło się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w obecności abp. Kazimierza Nycza.
Łomianki k. Warszawy. 29 kwietnia zmarł abp Kazimierz Majdański, założyciel Instytutu Studiów na Rodziną ATK w Łomiankach, w latach 1979-1992 arcybiskup szczecińsko-kamieński. Jako alumn był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, gdzie przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. Gorliwy rzecznik pojednania polsko-niemieckiego. Miał 91 lat, został pochowany został 7 maja w Łomiankach w obecności 3 tys. wiernych, członków rządu i parlamentarzystów
Gniezno. Kilka tysięcy wiernych i kilkudziesięciu hierarchów z Polski i zagranicy uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha. Uroczystości (28-29 kwietnia) zbiegły się z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego.
Kraków. Koncern ITI zakupił 49 proc. udziałów w "Tygodniku Powszechnym". ITI jest m.in. właścicielem Grupy TVN i portalu Onet.pl. "Chcemy zachować niezależność i autonomię redakcyjną" - zadeklarował redaktor naczelny tygodnika ks. Adam Boniecki dodając, że przygotowywany przez ITI kanał religia.tv zamierza wykorzystywać potencjał pisma. Szef pisma powiedział też, że ITI chce docelowo kupić 100 proc. Udziałów i "kładzie duży nacisk na obsadzanie stanowisk redakcyjnych".
Warszawa. Z okazji 60. rocznicy akcji "Wisła" prezydenci Polski i Ukrainy modlili się 27 kwietnia w intencji obydwu narodów podczas ekumenicznego nabożeństwa w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Modlitwie, w której uczestniczyli m.in. kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Przemyśl. Z udziałem grekokatolików z Polski i Ukrainy odbyły się 29 kwietnia główne obchody 60. rocznicy akcji "Wisła". Uroczystościom w greckokatolickim soborze archikatedralnym św. Jana Chrzciciela przewodniczył kard. Lubomyr Huzar. Podkreślił on, że ufność i wiara w Boga nigdy nie zawodzi, nawet w najtrudniejszych momentach historycznych.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.