Kościół katolicki w Polsce 2007 - najważniejsze wydarzenia

Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim w Polsce w mijającym 2007 roku?

LISTOPAD

Gdańsk. Etosowi Polaków poświęcony był zakończony 11 listopada Gdański Areopag 2007. - ogólnopolskie forum dyskusyjne już od siedmiu lat gromadzące duchownych, intelektualistów i ludzi kultury. Publicznym debatom towarzyszyły warsztaty dla młodzieży, promocje książek oraz słuchowiska, wystawy, projekcje filmowe i festyny żebracze. Gośćmi tegorocznego Areopagu byli m.in. Danuta Huebner, abp Kazimierz Nycz, prof. Leszek Balcerowicz, Jurek Owsiak, Daniel Olbrychski.

Jasna Góra. W komunikacie z 342. zebrania plenarnego (22 listopada) biskupi zajęli stanowisko wobec projektu Traktatu Reformującego UE i Karty Praw Podstawowych (przed ich podpisaniem 13 grudnia w Lizbonie). Biskupi wyrazili uznanie dla zawartej w Traktacie deklaracji o uznaniu tożsamości i statusu ale i ubolewanie, że w preambule zabrakło odniesienia o Boga. "Zastrzeżenia a nawet sprzeciw" biskupów budzi zapis Karty o ograniczeniu zakazu klonowania ludzkiego jedynie do klonowania reprodukcyjnego, bez wzmianki o reprodukcyjnym. Biskupi z zadowoleniem przyjęli fakt, że rządy UE zaakceptowały stanowisko Polski gwarantujące niezależność prawodawstwa polskiego w sprawach moralnych.

W komunikacie z obrad poinformowano o zakończeniu przez Kościelną Komisję Historyczną i Zespół ds. oceny etyczno prawnej materiałów IPN dotyczących kapłanów będących obecnie biskupami. Komunikat mówi, że zdaniem Zespołu "oskarżanie wymienianych w aktach SB biskupów o świadomą i dobrowolną współpracę ze służbą bezpieczeństwa PRL jest merytorycznie bezpodstawne, gdyż pozbawione dowodów" (jak powiedział KAI sekretarz Episkopatu chodzi tu o "kilkanaście" nazwisk).

Przyznano natomiast, że niektóre materiały i wypowiedzi zainteresowanych biskupów zdają się świadczyć, że niektóre ich kontakty ze służbami PRL można by uznać za nieroztropne, ale w ówczesnej sytuacji często były nieuniknione a odbywały się za wiedza władz kościelnych.

Rada Stała KEP zapowiedziała publikację "istotnych wyników" badań Komisji i Zespołu - z uwagi na ich wielkie znaczenie historyczne oraz przydatność dla innych grup społecznych, które, w ślad za Kościołem, podjęły by próbę "zmierzenia się z przeszłością".

Warszawa. Ks. Jan Dziasek, 69-letni proboszcz krakowskiej parafii św. Jadwigi Królowej został 22 listopada laureatem czwartej edycji Konkursu Proboszcz Roku, organizowanego przez KAI i Redakcję Programów Katolickich TVP. Pytany o "receptę" na dobrego proboszcza, ks. Dziasek wymienia: miłość, cierpliwość, otwartość i poczucie służby.

Warszawa. Abp Kazimierz Nycz zapowiedział 26 listopada w specjalnym komunikacie, że na polach wilanowskich wraz wznoszona tu Świątynia Opatrzności będzie częścią Centrum Opatrzności Bożej. "Sytuacja dojrzała do tego, by w Warszawie powstało narodowe centrum jednoczące wszystkich Polaków" - podkreślił abp Nycz dodając, że poza miejscem kultu religijnego ma to być "centrum kultury i życia społecznego Polaków". Zapowiedziano, że szczegóły budowy Centrum zostaną zaprezentowane w nowym roku.

«« | « | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama