Czwarta podróż Benedykta XVI na terenie Włoch

Spotkania z młodzieżą, chorymi i personelem szpitala, ze światem uniwersyteckim oraz wizyta na grobie św. Augustyna - umiłowanego teologa, na którym zawsze wzorował się Joseph Ratzinger, wypełniły ostatnie dwa dni Benedykta XVI.

Była to czwarta podróż Benedykta XVI na terenie Włoch.


21 i 22 kwietnia Papież spędził na północy Włoch, w Vigevano i Pawii. Vigevano było jedyną prowincją Lombardii, której nie odwiedził Jan Paweł II, natomiast w Pawii był w listopadzie 1984 r. Dla Benedykta XVI była to czwarta podróż na terenie Włoch.

Podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami Vigevano w sobotę po poludniu, zgromadzonymi na placu przed miejscową katedrą, Benedykt XVI podkreślił, że chciał odwiedzić tę diecezję przede wszystkim dlatego, że nie zdążył do niej przyjechać Jan Paweł II.

"To tak, jakbym kontynuował zapoczątkowaną przez niego drogę, by głosić mężczyznom i kobietom umiłowanej Italii dawne i zawsze nowe orędzie, które ze szczególną mocą rozbrzmiewa w okresie Wielkanocy: Chrystus zmartwychwstał! Chrystus żyje! Chrystus jest z nami dziś i na wieki!".

Centralnym punktem wizyty Benedykta XVI w Vigevano była Msza św. odprawiona tego samego dnia o 17. na Piazza Ducale przed katedrą, w której wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W homilii Papież nawiązał do słów Jezusa z Ewangelii: "Zarzućcie sieć, a znajdziecie" (J 21, 6). "Droga wspólnoto kościelna Vigevano, co konkretnie oznacza zaproszenie Chrystusa do zarzucenia sieci? Oznacza w pierwszym rzędzie, podobnie jak dla uczniów, wierzyć w Niego i ufać Jego słowom. Was także, jak ich, Jezus wzywa do pójścia za sobą ze szczerą i niewzruszoną wiarą. Wsłuchujcie się zatem w Jego słowo i rozważajcie je każdego dnia" - zachęcał Benedykt XVI.

Podkreślał, że zadanie ewangelizacji, które stoi przed całą wspólnotą, obejmuje także rodzinę. "Stanowi ona element nośny życia społecznego, dlatego tylko poprzez pracę na rzecz rodziny możliwa jest odnowa tkanki wspólnoty Kościoła i samego społeczeństwa" - powiedział Papież, co obecni nagrodzili oklaskami, więc Benedykt XVI dodał: "widzę, że się zgadzamy!".

"Męczący, lecz bezowocny nocny połów uczniów jest stałym napomnieniem dla Kościoła wszystkich czasów: bez Jezusa nie zdołamy niczego uczynić! W pracy apostolskiej nie wystarczą nasze własne siły: bez Bożej łaski nasza praca, choćby była dobrze zorganizowana, okazuje się nieskuteczna. Módlmy się razem, aby wasza wspólnota diecezjalna potrafiła z radością odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa i z odnowioną wielkodusznością gotowa była «zarzucić sieci»", powiedział Papież na zakończenie homilii.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama