Czwarta podróż Benedykta XVI na terenie Włoch

Spotkania z młodzieżą, chorymi i personelem szpitala, ze światem uniwersyteckim oraz wizyta na grobie św. Augustyna - umiłowanego teologa, na którym zawsze wzorował się Joseph Ratzinger, wypełniły ostatnie dwa dni Benedykta XVI.

W południowym, niedzielnym rozważaniu przed modlitwą Regina coeli wieńczącą Mszę św. odprawioną w Pawii, Benedykt XVI w szczególny sposób pozdrowił chorych, wspólnoty klauzurowe i młodzież - życząc tym ostatnim, aby "coraz lepiej odkrywali radość pójścia za Jezusem i stawania się Jego przyjaciółmi".

"Drodzy chłopcy i dziewczęta, życzę wam, byście coraz lepiej odkrywali radość pójścia za Jezusem i stawania się Jego przyjaciółmi. Jest to radość Piotra i innych Apostołów, i świętych wszystkich czasów" - mówił Benedykt XVI. Powiedział, że właśnie ta radość skłoniła go do napisania niedawno opublikowanej książki "Jezus z Nazaretu". "Dla najmłodszych jest ona może nieco za trudna - przyznał Ojciec Święty - symbolicznie jednak przekazuję ją wam, ażeby towarzyszyła drodze wiary młodych pokoleń".

Popołudniu Papież odwiedził Uniwersytet w Pawii. W przemówieniu skierowanym do zgromadzonych na dziedzińcu Terezjańskim wykładowców i słuchaczy tej uczelni oraz przedstawicieli świata nauki i kultury miasta, Papież po raz kolejny wspominał postać św. Augustyna, współpatrona uczelni, mówiąc, że może być on dla wszystkich "wzorem dialogu między rozumem i wiarą".

Papież podkreślił, że od samego początku uniwersytetowi towarzyszy "powołanie wspólnotowe": "jest on bowiem właśnie universitas, wspólnotą wykładowców i studentów, pochłoniętych poszukiwaniem prawdy i zdobywaniem wyższych umiejętności kulturalnych i zawodowych". "Centralne miejsce osoby oraz wymiar wspólnotowy to dwa współistniejące bieguny właściwego funkcjonowania universitas studiorum. Każdy uniwersytet powinien zachować zawsze oblicze ośrodka studiów «na miarę człowieka», gdzie osobie studenta nie groziłaby anonimowość i mogła ona pielęgnować owocny dialog z wykładowcami, czerpiąc zeń bodźce do swego kulturalnego i ludzkiego wzrostu" - wskazywał Papież.

Jako długoletni wykładowca uniwersytecki dodał on, że jedynie usytuowanie w centrum osoby ludzkiej i postawienie na dialog w relacjach między ludźmi może "przezwyciężyć specjalistyczne rozdrobnienie dyscyplin naukowych i odzyskać całościową perspektywę wiedzy".

Drugą część przemówienia Papież poświęcił postaci św. Augustyna, będącego obok św. Katarzyny Aleksandryjskiej współpatronem tego Uniwersytetu. "Egzystencjalna i intelektualna droga Augustyna jest dowodem owocności wzajemnego oddziaływania na siebie wiary i kultury. Wiara w Chrystusa przyniosła spełnienie wszystkim poszukiwaniom Augustyna, pozwalając mu znaleźć w Bogu Miłości centrum i sens ludzkiej egzystencji, historii i całego wszechświata. Jednocześnie miłość Chrystusa nadała kształt jego egzystencjalnemu zaangażowaniu: od życia nastawionego na poszukiwanie światowego sukcesu przeszedł on do życia całkowicie ofiarowanego Chrystusowi Jezusowi, jedynemu Nauczycielowi i Panu" - mówił Benedykt XVI. Podkreślił on, że św. Augustyn może być dla wszystkich wzorem dialogu między rozumem i wiarą.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg