Audiencja środowa: O kobietach i chrześcijaństwie

- Dzieje chrześcijaństwa przybrałyby inny obrót, gdyby nie było wielkodusznego wkładu kobiet - powiedział Benedykt XVI podczas środowej audiencji generalnej, której tematem była rola kobiet w życiu Jezusa i w pierwotnym chrześcijaństwie.

Audiencja odbyła się w dwóch miejscach: w Bazylice św. Piotra i Auli Pawła VI. Wzięło w niej udział około 20 tys. wiernych.

Na zakończenie cyklu rozważań poświęconych świadkom początków chrześcijaństwa Benedykt XVI mówił o kobietach, które "odegrały rolę w szerzeniu Ewangelii" i były świadkami rodzącego się chrześcijaństwa. Papież wyraził wdzięczność Bogu za to, że postacie te są nam znane i pamięć o nich jest wciąż żywa w Kościele.

Podkreślił, że obok dwunastu apostołów, "dwunastu filarów", wybranych przez samego Jezusa, było na Jego drodze wiele niewiast, poczynając od prorokini Anny poprzez Samarytankę, Syrofenicjankę, kobietę cierpiącą na krwotok i jawnogrzesznicę, które odegrały aktywną rolę w misji Jezusa.

Oczywiście najważniejszą z wszystkich była Maryja Panna, "która w jedyny w swym rodzaju sposób współpracowała w naszym odkupieniu", podkreślił Benedykt XVI, i dlatego była "błogosławiona między niewiastami". Jako uczennica własnego Syna pokazała w Kanie całkowita ufność w Niego, a pod krzyżem otrzymała misję macierzyństwa wobec wszystkich Jego uczniów we wszystkich czasach, których reprezentował tam św. Jan, przypomniał Papież.

Papież wymieniał imiona kobiet, które szły za Jezusem: Maria Magdalena, Joanna, Zuzanna i zaznaczył, że w odróżnieniu od apostołów nie opuściły one Jezusa w godzinie męki. Wyróżniała się wśród nich szczególnie Maria Magdalena, nazywana przez św. Tomasza z Akwinu "apostołką apostołów", która jako pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Jezusa i zaniosła tę wieść apostołom.

Papież przypomniał, że także w środowisku pierwotnego Kościoła kobiety odgrywały istotną rolę. Najwięcej miejsca sprawie godności i roli kobiety w Kościele poświęcił św. Paweł, który w Liście do Galatów pisał, że "nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie" (3, 28).

Pośród pielgrzymów z Polski byli m.in. księża z diecezji siedleckiej obchodzący 25-lecie święceń kapłańskich, pielgrzymi z diecezji rzeszowskiej, katowickiej, lubelskiej oraz polonijna parafia z Waszyngtonu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg