Audiencja środowa: O świętych Judzie Tadeuszu i Szymonie Kananejczyku

O Apostołach św. Judzie Tadeuszu i św. Szymonie Kananejczyku (zwanym Gorliwym) mówił w środę Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Papież kontynuował cykl środowych katechez poświęconych Apostołom.

Na placu św. Piotra zgromadziło się 35 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków. Po audiencji Papież poświęci figurę św. Edyty Stein, którą ustawiono w jednej z zewnętrznych niszy Bazyliki św. Piotra.

Papieską katechezę poprzedziło odczytanie fragmentu Listu św. Judy Apostoła. W katechezie Papież zwrócił uwagę na potrzebę dialogu pomiędzy "ideami współczesnego świata a tożsamością chrześcijańską". "Droga porozumienia i dialogu jaką podjął Sobór Watykański II musi być kontynuowana. Mimo, że ta droga dialogu jest konieczna, nie może ona przesłaniać nam obowiązku ciągłej refleksji i przemyślenia głównych aspektów naszej tożsamości chrześcijańskiej, z której nie możemy zrezygnować. Należy pamiętać, że nasza tożsamość wymaga siły, przejrzystości i odwagi wobec wyzwań jakie stawia przed nami współczesny świat" - mówił Papież.

Papież podkreślił, że wspólnota dwunastu Apostołów, niekiedy bardzo różniących się, jest dla nas wzorem. "Grupa dwunastu Apostołów jest obrazem Kościoła, w którym jest miejsce na wszystkie charyzmaty dla wszystkich narodów, otwartego na wszelkie łaski. W Kościele, w którym wszyscy odnajdują jedność w Jezusie Chrystusie" - powiedział Papież.

Benedykt XVI osobiście odczytał streszczenie katechezy po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i portugalsku oraz pozdrowił pielgrzymów mówiących w tych językach. Zwracając się do pielgrzymów z Polski Papież powiedział: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Pan Jezus powiedział do Judy: "Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać" (J 14, 23). Nawiedzenie grobów Apostołów niech napełnia was miłością Chrystusa, za którą oni oddali życie. Niech Bóg wam błogosławi".

Wśród pielgrzymów z Polski były m. in. grupy z Ustronia, Siedlec, Warszawy, Lublina, Kielc oraz Polskie Misje Katolickie z Niemiec.

Była to 68. audiencja ogólna od początku pontyfikatu Benedykta XVI.

Publikujemy cały tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

przedmiotem naszych rozważań jest dzisiaj dwóch z dwunastu Apostołów: Szymon Kananejczyk i Juda Tadeusz (nie mylić z Judaszem Iskariotą). Mówimy o nich razem nie tylko dlatego, że w spisach Dwunastu występują zawsze obok siebie (por. Mt 10,4; Mk 3,18; Łk 6,15; Dz 1,13), ale również dlatego, że wiadomości o nich są nieliczne, pomijając fakt, że w kanonie Nowego Testamentu znalazł się list przypisany w przeszłości drugiemu z nich.

Szymon otrzymuje przydomek, który zmienia się w czterech spisach: jeśli gdy Mateusz i Marek nazywają go "Kananejczykiem", Łukasz określa go mianem "Zeloty". W rzeczywistości oba te pojęcia są równoznaczne, gdyż oznaczają to samo, w języku hebrajskim czasownik qanà' znaczy bowiem "być zazdrosnym, żarliwym" i może się odnosić zarówno do Boga, który zazdrosny jest o wybrany przez siebie naród (por. Wj 20,5), jak i do ludzi, którzy płoną zapałem służenia jedynemu Bogu z całkowitym oddaniem, jak Eliasz (por. 1 Krl 19,10). Bardzo więc prawdopodobne, że Szymon, jeśli nawet nie należał do nacjonalistycznego ruchu Zelotów, wyróżniał się przynajmniej płomiennym zapałem do żydowskiej tożsamości, a więc do Boga, do swego ludu i do Prawa Bożego.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg