Kim jest kard. Bertone?

Nowy watykański premier, kard. Tarciso Bertone postrzega powierzone mu zadanie w perspektywie misji duchowej Kościoła.

W Watykanie sekretarz stanu to właściwie druga osoba po papieżu, odpowiednik premiera w innych państwach. Ma nieograniczony dostęp do papieża i w jego imieniu pełni wiele delikatnych misji. Odchodzący sekretarz stanu 78-letni kard. Angelo Sodano pełnił ten urząd rekordowo długo, od 1991 r.

Nowy watykański premier, kard. Tarciso Bertone postrzega powierzone mu zadanie w perspektywie misji duchowej Kościoła. „Sekretarz stanu jest osobą wierną papieżowi, powinien być rzecznikiem jego orędzia i pomagać mu w wypełnianiu swych planów. Jest też współpracownikiem łączącym i koordynującym poszczególne dykasterie oraz utrzymuje kontakty ze wszystkim przedstawicielami Stolicy Apostolskiej w świecie. Można powiedzieć, że jest człowiekiem relacji, pasem transmisyjnym woli papieża” – stwierdził w jednym z wywiadów. Kard. Bertone przypomniał przy tym, że Stolica Apostolska działa w świecie mocą misji powierzonej Kościołowi przez Chrystusa. Jak sam przyznaje stara się wprowadzać w życie radę którą usłyszał po swej nominacji od zaprzyjaźnionego biskupa: „staraj się być raczej sekretarzem Kościoła niż sekretarzem Watykanu”. Można to zinterpretować jako zachętę do wiernej służby, w której jednak trzeba pamiętać, że Watykan to nie tylko polityka i dyplomacja.

71-letni kard. Bertone jest wybitnym teologiem i znawcą prawa kanonicznego. Ten salezjanin jest zarazem zaufanym współpracownikiem Papieża. Przez siedem lat, do 2002 r., pełnił funkcję sekretarza Kongregacji Nauki Wiary – jej prefektem był wówczas kard. Joseph Ratzinger. W kongregacji, z racji talentów dyplomatycznych, zajmował się trudnymi i delikatnymi sprawami. Doprowadził do powrotu na łono Kościoła abp. Emmanuela Milingo, który w 2001 r. poślubił Koreankę w obrządku sekty Moona. Był też architektem zbliżenia ze schizmatyckim arcybiskupem Lefebvre’em. Jan Paweł II powierzył mu misję ujawnienia trzeciej tajemnicy fatimskiej. Ostatnio kard. Bertone nawoływał do bojkotu filmu „Kod Leonarda da Vinci”.

Wielokrotnie wypowiadał się publicznie w sprawach pozakościelnych. W 2005 r. wzywał do bojkotu włoskiego referendum w sprawie sztucznego zapłodnienia. Apelował też do rządu Silvia Berlusconiego o bardziej prorodzinną politykę. Wskazywał, że powinien on wprowadzić w życie hasło „im więcej dzieci, tym mniejsze podatki”. W ubiegłym roku kard. Bertone został wysłany z misją na Kubę, gdzie wyjednał chrześcijanom nieco więcej swobód i, jak się mówi, otworzył u Fidela Castro drogę do zaproszenia Benedykta XVI na wyspę.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama