Audiencja środowa: O św. Filipie Apostole

Celem naszego życia jest spotykać Jezusa - mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

Do Polaków Papież powiedział: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Apostoł Filip, który w Jezusie rozpoznał zapowiedzianego przez proroków Mesjasza, zaprasza i nas do spotkania z Nim. Mówi: «Chodź i zobacz!» (J 1, 46). Jest to wezwanie do naśladowania i kontemplacji, do poznawania Chrystusa i do odpowiadania na Jego miłość przez życie wierne miłości. Przyjmijmy to zaproszenie. Niech wam Bóg błogosławi".

Wcześniej zostało odczytane polskie streszczenie papieskiej katechezy: "Dzisiejszą katechezę Ojciec Święty poświęcił postaci Apostoła Filipa. Jak czytamy w Ewangelii, Filip pochodził z Betsaidy. Tuż po powołaniu wykazał się apostolskim zapałem, gdy przyprowadził do Jezusa Natanaela, zachęcając go świadectwem: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy, Jezusa, syna Józefa z Nazaretu». Podczas cudownego rozmnożenia chleba dał się poznać jako ten, kto trzeźwo ocenia rzeczywistość: «Za dwieście denarów nie starczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać». Równocześnie jednak charakteryzował się religijną ciekawością Bożych tajemnic: «Panie, pokaż nam Ojca, a to wystarczy». Ta prośbą sprowokował Jezusa do objawienia prawdy o swej jedności z Ojcem: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca». Według tradycji, po Zesłaniu Ducha Świętego, Filip apostołował w Grecji i Frygii, gdzie poniósł śmierć męczeńską".

Na koniec audiencji Papież w języku włoskim zapowiedział swoją podróż do Bawarii, która rozpocznie się już w sobotę 9 września i potrwa do czwartku 14 września. "Modlitwie was wszystkich powierzyć chcę na koniec podróż apostolską do Niemiec, którą odbędę poczynając od przyszłej soboty. Dziękuję Panu za możliwość, jaką mi daje, by udać się po raz pierwszy od mego wyboru na Biskupa Rzymu, do Bawarii, mojej ziemi ojczystej. Towarzyszcie mi, drodzy przyjaciele, w tej wizycie, którą zawierzam Najświętszej Dziewicy. Niechaj to Ona prowadzi moje kroki: niechaj wyjedna Ona narodowi niemieckiemu odnowioną wiosnę wiary i obywatelskiego postępu" - prosił Ojciec Święty.

W przyszłym tygodniu, ze względu na wizytę Benedykta XVI w Bawarii, nie będzie środowej audiencji ogólnej.

Publikujemy cały tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,
kontynuując omawianie postaci różnych Apostołów, jak to czynimy od paru tygodni, spotykamy dziś Apostoła Filipa. W wykazach Dwunastu znajduje się on zawsze na piątym miejscu (tak w Mt 10, 3; Mk 3, 18; Łk 6, 14; Dz 1,13), a więc zasadniczo wśród pierwszych. Chociaż Filip był Żydem z pochodzenia, to jednak nosił greckie imię, podobnie jak Andrzej, co w pewnym sensie świadczy o otwarciu kulturowym, którego nie można nie doceniać. Wiadomości, jakie mamy o nim, przynosi nam Ewangelia Jana. Pochodził on z tego samego miejsca, co Piotr i Andrzej, czyli z Betsaidy (por. J 1, 44), miasteczka należącego do tetrarchii jednego z synów Heroda Wielkiego, który również miał na imię Filip (por. Łk 3, 1).

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama