Polskie obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II

W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia - na ulicach naszego kraju zapłoną światła, a ludzie będą się modlić o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.

W wielu miejscach obchody zaczynają się już dziś, w ich ramach przewidziane są nie tylko uroczyste Eucharystie, ale także koncerty, wystawy, sympozja i - prawie wszędzie w Polsce - marsze pamięci. W godzinie śmierci Jana Pawła II o 21.37, Benedykt XVI przemówi do krakowskiej młodzieży za pośrednictwem specjalnego telemostu, a Prymas Polski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

2 kwietnia o godz. 21.37 na Wawelu zabrzmi Dzwon Zygmunta. W tym czasie dzięki specjalnemu telemostowi między dwoma papieskimi miastami, Benedykt XVI przemówi z Rzymu do młodzieży zgromadzonej pod "papieskim oknem" na placu przed Domem Arcybiskupów w Krakowie. Wcześniej, o 10.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kardynał-nominat Stanisław Dziwisz przewodniczyć będzie uroczystej Eucharystii z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych. Obecny będzie m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Kazimierz Marcinkiewicz. "Pamiętajmy, że papież odszedł do Domu Ojca w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia" - podkreśla kustosz sanktuarium, bp Jan Zając.

"Trudno zliczyć wszystkie rocznicowe imprezy" - mówi ks. Antoni Bednarz z Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie. Planowane są tam liczne koncerty i wystawy fotograficzne. Młodzi rozdawać będą białe wstążeczki na znak pamięci o Janie Pawle. Wieczorem, 2 kwietnia ulicami miasta wyruszy Akademicka Droga Krzyżowa. Studenci rozważać będą teksty zmarłego papieża i modlić się o jego rychłą beatyfikację.

Na szczytach polskich gór zapłoną ogniska. Z taką inicjatywą wystąpiło Rodzinne Koło PTTK z Andrychowa wraz z grupą modlitewną z papieskiego sanktuarium na Groniu. Zaapelowali oni do wszystkich Towarzystw Turystycznych w Polsce - PTTK, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Tatrzańskiego GOPR, Grupy Beskidzkiej GOPR oraz do wszystkich miłośników gór o rozniecenie ognisk i zapalenie świec w oknach domów i schronisk.

Obecności ponad 20 tys. pielgrzymów spodziewają się Wadowice. Polowe Msze św. odprawione tam zostaną 2 kwietnia rano i wieczorem. Otwarta zostanie też wystawa autorstwa francuskich fotografików dokumentująca ostatnie chwile zmarłego Papieża. O 21.37. wszyscy zgromadzą się przed domem Ojca Świętego na wspólnej modlitwie.

Na Jasnej Górze o godz. 21.00 odbędzie się uroczysty apel. Poprzedzi go koncert w bazylice, podczas którego wykonane zostanie "Requiem" Giovanni Veneriego z Włoch. Utwór powstał w 1999 r. w Parmie z dedykacją: "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II". Duszpasterstwa akademickie w Częstochowie przygotowują tzw. "watrę akademicką". Studenci i wykładowcy spotkają się na placu między akademikami na wspólnym czuwaniu wokół potężnego ogniska. Będą się modlić i dawać świadectwa na temat swoich spotkań z papieżem.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

Reklama

Reklama