Polskie obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II

KAI/J

publikacja 01.04.2006 10:47

W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia - na ulicach naszego kraju zapłoną światła, a ludzie będą się modlić o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.

W wielu miejscach obchody zaczynają się już dziś, w ich ramach przewidziane są nie tylko uroczyste Eucharystie, ale także koncerty, wystawy, sympozja i - prawie wszędzie w Polsce - marsze pamięci. W godzinie śmierci Jana Pawła II o 21.37, Benedykt XVI przemówi do krakowskiej młodzieży za pośrednictwem specjalnego telemostu, a Prymas Polski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

2 kwietnia o godz. 21.37 na Wawelu zabrzmi Dzwon Zygmunta. W tym czasie dzięki specjalnemu telemostowi między dwoma papieskimi miastami, Benedykt XVI przemówi z Rzymu do młodzieży zgromadzonej pod "papieskim oknem" na placu przed Domem Arcybiskupów w Krakowie. Wcześniej, o 10.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kardynał-nominat Stanisław Dziwisz przewodniczyć będzie uroczystej Eucharystii z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych. Obecny będzie m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Kazimierz Marcinkiewicz. "Pamiętajmy, że papież odszedł do Domu Ojca w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia" - podkreśla kustosz sanktuarium, bp Jan Zając.

"Trudno zliczyć wszystkie rocznicowe imprezy" - mówi ks. Antoni Bednarz z Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie. Planowane są tam liczne koncerty i wystawy fotograficzne. Młodzi rozdawać będą białe wstążeczki na znak pamięci o Janie Pawle. Wieczorem, 2 kwietnia ulicami miasta wyruszy Akademicka Droga Krzyżowa. Studenci rozważać będą teksty zmarłego papieża i modlić się o jego rychłą beatyfikację.

Na szczytach polskich gór zapłoną ogniska. Z taką inicjatywą wystąpiło Rodzinne Koło PTTK z Andrychowa wraz z grupą modlitewną z papieskiego sanktuarium na Groniu. Zaapelowali oni do wszystkich Towarzystw Turystycznych w Polsce - PTTK, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Tatrzańskiego GOPR, Grupy Beskidzkiej GOPR oraz do wszystkich miłośników gór o rozniecenie ognisk i zapalenie świec w oknach domów i schronisk.

Obecności ponad 20 tys. pielgrzymów spodziewają się Wadowice. Polowe Msze św. odprawione tam zostaną 2 kwietnia rano i wieczorem. Otwarta zostanie też wystawa autorstwa francuskich fotografików dokumentująca ostatnie chwile zmarłego Papieża. O 21.37. wszyscy zgromadzą się przed domem Ojca Świętego na wspólnej modlitwie.

Na Jasnej Górze o godz. 21.00 odbędzie się uroczysty apel. Poprzedzi go koncert w bazylice, podczas którego wykonane zostanie "Requiem" Giovanni Veneriego z Włoch. Utwór powstał w 1999 r. w Parmie z dedykacją: "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II". Duszpasterstwa akademickie w Częstochowie przygotowują tzw. "watrę akademicką". Studenci i wykładowcy spotkają się na placu między akademikami na wspólnym czuwaniu wokół potężnego ogniska. Będą się modlić i dawać świadectwa na temat swoich spotkań z papieżem.

Centralnym momentem uroczystości rocznicowych w Warszawie będzie wieczorna Eucharystia sprawowana przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa na Placu Piłsudskiego. Rozpocznie się ona o 21.00. Chodzi o to "aby modlić się w momencie, gdy Papież odchodził do Pana" - podkreśla ks. Prymas.

Mszę św. poprzedzi specjalny koncert "Jan Paweł II in Memoriam" pod dyrekcją Placido Domingo. Rozpocznie się on o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim, będzie go jednak można również wysłuchać i obejrzeć na Placu Piłsudskiego, dzięki specjalnym telebimom. W ramach obchodów przewidziane są też konferencje naukowe w Pałacu Kultury i Nauki poświęcone życiu i nauczaniu Ojca Świętego, koncerty, m.in. koncert "Wielka Pani", który odbędzie się 3 kwietnia w kościele św. Anny w Warszawie z udziałem znakomitych aktorów, oraz młodzieżowe procesje ze zniczami. Warszawiacy planują otwarcie specjalnej strony internetowej www.2kwietnia.warszawa.pl, na której znaleźć będzie można szczegółowy program stołecznych obchodów.

We Wrocławiu kulminacją wielodniowych obchodów będzie uroczysta Msza św. na rynku z udziałem 13 zespołów, głównie chórów akademickich oraz szczególne wydarzenie - modlitwa o pokój wyznawców różnych religii. Uczestniczyć w niej będą chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Po modlitwie rozpocznie się koncert "Totus Tuus" w wykonaniu Georgia Zamfira, grającego na najstarszym muzycznym instrumencie dętym świata - fletni Pana.

We wszystkich kościołach diecezji radomskiej o godz. 21.37 zabrzmią dzwony. O godz. 20.00 w świątyniach diecezji odprawiona zostanie Eucharystia w intencji beatyfikacji Jana Pawła i przyjęcia jego nauczania w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

W Łodzi uroczystościom upamiętniającym rocznicę śmierci Jana Pawła II towarzyszyć będzie międzynarodowe sympozjum ekumeniczne "Papież nadziei". Odbędzie się ono w dniach 24-25 marca. Wśród referatów znajdzie się m.in. omówienie encykliki "Ut unum sint" z perspektywy prawosławnej oraz katolicko-ewangelickiego stanowiska wyrażonego we "Wspólnej Deklaracji o usprawiedliwieniu", czy też wykład na temat nowych form duszpasterstwa za czasów pontyfikatu Jana Pawła.

W Białymstoku obchody rocznicy skoncentrują się na rozważaniu tajemnicy miłosierdzia. II Kongres Miłosierdzia Bożego rozpocznie się już 1 kwietnia. Dwudniowe sympozjum, którego hasło brzmi "Wyobraźnia Miłosierdzia. Od «Dives in misericordia» do «Deus caritas est»" eksponować ma nauczanie Jana Pawła II i Benedykta XVI na temat miłości miłosiernej, jako programu duszpasterskiego Kościoła lokalnego. Celem spotkania jest pobudzenie "wyobraźni miłosierdzia", zachęta do udziału w inicjatywach charytatywnych działających na terenie diecezji oraz poszukiwanie nowych form pomocy, zwłaszcza w wymiarze parafialnym.

Wydana ma też zostać książka z najbardziej poruszającymi wpisami kondolencyjnymi białostoczan po śmierci Papieża oraz ze zdjęciami upamiętniającymi wydarzenia kwietnia 2005 r. Cały dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na Fundusz Białystok Ojcu Świętemu, który finansuje stypendia dla uzdolnionej młodzieży białostockiej. Główne obchody liturgiczne w diecezji odbędą się na lotnisku w Krywlanach - w miejscu, w którym Ojciec Święty odprawiał Mszę św. w 1991 r. W godzinie śmierci papieża zgromadzą się tam wierni na modlitewnym czuwaniu.

W sanktuarium maryjnym w Licheniu wierni uczestniczyć będą we Mszy św. o godz. 20.00. po czym przejdą z zapalonymi świecami pod pomnik Jana Pawła, gdzie o godz. 21. 37 zaśpiewają "Barkę". Sanktuarium przygotowało też dla pielgrzymów specjalne obrazki z wizerunkiem Ojca Świętego z cytatem św. Ambrożego: "Nie płaczę, że mi go zabrałeś, lecz dziękuję Ci Panie, że mi go dałeś". Mają one wymiary karty bankomatowej i mieszczą się w portfelu, dzięki czemu podobiznę papieża będzie można mieć zawsze przy sobie. Tego rodzaju obrazki wydawane będą w Licheniu już po raz czwarty.

"Trwajcie mocni w wierze" - hasło majowej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski będzie też motywem przewodnim czuwania, które odbędzie się wieczorem 2 kwietnia w Gnieźnie. "Chcemy pokazać, że jest w nas nie smutek, ale nadzieja i ogromne dziękczynienie za to, że Papież-Polak nauczył nas trwać przy Chrystusie" - twierdzą organizatorzy. Czuwanie rozpocznie się u grobu św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie odczytany zostanie testament Jana Pawła II. Po Apelu Jasnogórskim uczestnicy przejdą z zapalonymi świecami na gnieźnieński rynek, gdzie o godz. 21.37. odśpiewana zostanie "Barka".

W sali koncertowej w Inowrocławiu już 1 kwietnia odbędzie się spektakl "Dar i Tajemnica" z udziałem aktora Jerzego Zelnika. W rocznicę śmierci Papieża inowrocławianie przejdą ulicami miasta w marszu pamięci, a następnie spotkają się na modlitewnym czuwaniu w kościele Świętego Ducha.

Gdański Areopag 2006 poświęcony został w całości papieżowi. Dwudniowe sympozjum, 1 i 2 kwietnia, zatytułowane "Świat po Janie Pawle II" zgromadzi wybitnych uczestników z kraju i zagranicy. Specjalny gość spotkania, Marco Politi, dziennikarz włoskiej gazety "La Repubblica" będzie odpowiadał na pytanie: "Czego Polacy nie wiedzą o swoim papieżu?". W debacie zatytułowanej "Czego nauczył nas Jan Paweł II?" udział wezmą: Norman Davies, Marek Skwarnicki, Szewach Weiss i Szymon Hołownia.

W ramach obchodów przewidziany jest też uroczysty koncert w kościele pw. Opatrzności Bożej na Zaspie oraz czuwanie Pokolenia Jana Pawła II na sopockim molo. Imprezę organizuje stowarzyszenie "Jezus żyje" Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Uruchomiono już łańcuch sms-owy z zaproszeniem na to spotkanie. W programie znajduje się m.in. modlitwa i taniec uwielbienia oraz Msza św. w intencji Pokolenia JP2. Spotkanie zakończy się "sms-em do Domu Ojca". Młodzi pod tablicą upamiętniającą wizytę Ojca Świętego w Sopocie w 1987 r. utworzą napis "JP2"

Już dziś, 1 kwietnia specjalny telemost połączy Kraków, Warszawę i Gdańsk. Wybitni artyści wystąpią jednocześnie w trzech miastach Polski w ramach koncertu "Nieszpory. Artyści polscy Janowi Pawłowi w hołdzie". Koncert transmitowany będzie z kościoła św. Katarzyny w Krakowie, św. Jacka w Warszawie i św. Mikołaja w Gdańsku.