W katedrze na Wawelu otwarto w piątek rogatoryjny proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny sługi Bożego Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej.
Mamy świeżo w pamięci te niezliczone tłumy z całego świata przybywające do Rzymu i godzinami oczekujące na możliwość wejścia do Bazyliki św. Piotra, by oddać hołd zmarłemu Ojcu świętemu i polecić się Jego wstawiennictwu u Boga. Pamiętamy też z dnia Jego pogrzebu tę wielką prośbę zgromadzonych na placu św. Piotra: Santo subito! Wielkie wołanie Ludu Bożego i wszystkich ludzi dobrej woli o natychmiastowe wpisanie Jana Pawła II do Martyrologium - Księgi świętych i błogosławionych Kościoła powszechnego.
To wielkie wołanie wziął do serca i dobrych rąk ks. kard. Camillo Ruini i poniósł je do Ojca świętego Benedykta XVI, który w święto Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja - w dniu dwudziestej czwartej rocznicy zamachu na Papieża, ogłosił dyspensę od przepisu mówiącego o konieczności odczekania pięciu lat od śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II (Karola Wojtyły).
I znów mamy świeżo w pamięci tę rzeszę, która przyszła na plac i do bazyliki św. Jana na Lateranie, by w wigilię uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła uczestniczyć w Nieszporach i historycznym wydarzeniu rozpoczęcia przez ks. kard. Camillo Ruiniego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Mamy świeżo w pamięci także Jego słowo-świadectwo, wypowiedziane sercem, o życiu i działalności Jana Pawła II - słowo, z którym utożsamiał się Lud Boży nagradzając je wielokrotnie oklaskami.
Ojcze Święty! Kościół krakowski pragnie Cię dziś zapewnić o swej miłości, wierności, i synowskim oddaniu, oraz o głębokiej wdzięczności za każde Twoje słowo o Papieżu Janie Pawle II i za to, że - jak zapewniłeś podczas audiencji generalnej w dniu szóstym lipca - podzielasz naszą radość z otwarcia procesu beatyfikacyjnego. Tę radość, którą możemy przeżywać dzięki Twojej łaskawej decyzji.
Księże Kardynale! Kościół krakowski z najgłębszą czcią i miłością dziękuje Ci, że idąc za głosem serca wziąłeś w swe dobre ręce wielką sprawę beatyfikacji Biskupa powołanego przez Boga ze Stanisławowej stolicy na stolicę Piotrową. Z wielką radością przyjęliśmy Twoje świadectwo o Ojcu świętym Janie Pawle II jako "darze dla Rzymu i całego świata" (por. Przemówienie, ORp 9/2005, s. 42). Nas, Polaków, bardzo wzruszyły i zapadły głęboko w nasze serca Twoje słowa: "Na zakończenie jako Włoch pragnę wyrazić ogromną i szczególną wdzięczność Janowi Pawłowi II za miłość i troskę, jaką otaczał nie tylko Rzym, ale i całą swoją 'drugą ojczyznę', Włochy.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.