Watykan: Szczególne święto dla Rzymu

"Kościół nie jest święty sam z siebie, składa się bowiem z grzeszników - wiemy o tym i widzimy to wszyscy. Raczej jest on wiecznie uświęcany od nowa przez oczyszczającą miłość Chrystusa - powiedział Benedykt XVI w kazaniu podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła.

Zgodnie z tradycją Papież wręczył w obecności kilku tysięcy wiernych paliusze trzydziestu dwóm nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których był arcybiskup Stanisław Dziwisz. Paliusz otrzymał także nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.

"To nade wszystko święto powszechności. Znak Pięćdziesiątnicy - nowa wspólnota, która mówi wszystkimi językami i łączy wszystkie narody w jeden naród, w rodzinę Boga - stał się rzeczywistością" - powiedział Papież.

Benedykt XVI przypomniał, że celem misji Kościoła "jest ludzkość, która staje się żywą gloryfikacją Boga, prawdziwym kultem, którego Bóg oczekuje: oto najgłębszy sens powszechności". "Katolickość oznacza powszechność - wielość, która staje się jednością; jedność, która pozostaje jednak wielością. Ze słów Pawła o powszechności Kościoła wiemy, że do tej jedności należy zdolność narodów do przerastania samych siebie, aby patrzeć na jednego i tego samego Boga. Jedność ludzi w ich wielości stała się możliwa, ponieważ Bóg, ten jedyny Bóg nieba i ziemi, nam się objawił; ponieważ zasadnicza prawda o naszym życiu, o naszym «skąd?» i «dokąd?», stała się widzialna, kiedy ukazał się On nam i w Jezusie Chrystusie ukazał nam swoje oblicze, samego siebie. Ta prawda o istocie naszego istnienia, o naszym życiu i naszym umieraniu, prawda, którą Bóg uczynił widzialną, łączy nas i sprawia, że jesteśmy braćmi. Katolickość i jedność idą w parze. A jedność ma treść: wiarę, którą Apostołowie przekazali nam od Chrystusa" - mówił Papież.

Wiele miejsca w kazaniu Benedykt XVI poświęcił ogłoszonemu przez niego wczoraj kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. "Nie można czytać tej książki tak, jak się czyta powieść - przyznał Papież - Należy rozważać ze spokojem poszczególne jego części i pozwolić, aby jego treść, poprzez ilustracje, przeniknęła do serca. Mam nadzieję, że zostanie tak właśnie przyjęty i stanie się dobrym przewodnikiem w przekazywaniu wiary".

Następnie Papież mówił o apostolskim charakterze Kościoła, podkreślając, że "Kościół jest apostolski, ponieważ wyznaje wiarę Apostołów i stara się nią żyć"; wyrazem, tego jest "sukcesja apostolska". Zasadą sukcesji zaś jest, że "ta sama posługa, którą Piotr otrzymał od Pana, kontynuowana jest w Kościele dzięki święceniom kapłańskim. Słowo Boże zostało nie tylko zapisane, ale i dzięki świadkom, których Pan przez sakrament włączył w posługę apostolską, pozostaje słowem żywym"

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama