Preludium do ŚDM

Jest nim 9. edycja Nocy Kościołów Cracovia Sacra, która potrwa 4 dni i 4 noce!

Kościoły, klasztory oraz ich skarbce i muzea zwiedzają dziś wszyscy - zarówno mieszkańcy Krakowa, zwykli turyści, jak i młodzież z niebieskimi lub czerwonymi plecakami. Niebieskie mają wolontariusze, którzy korzystając z ostatnich chwil wolnego czasu, poznają Kraków i jego najpiękniejsze zakamarki. Czerwone noszą pielgrzymi, którzy już zaczynają się pojawiać pod Wawelem. Od dwóch dni jest tu jest np. duża grupa Hiszpanów z Madrytu i Toledo, którzy Krakowem są zachwyceni. Zwłaszcza Natalie, która studiuje historię sztuki i w zabytkach naszego miasta zdążyła się już zakochać.

- Nie przyjechaliśmy tu jednak po to, by tylko zwiedzać! Chcemy uczestniczyć w ważnym dla nas pod względem duchowym wydarzeniu, jakim jest spotkanie chrześcijan z całego świata. Na pierwszym miejscu stawiamy więc spotkanie z Jezusem na modlitwie, we wspólnocie, jaką stworzy młodzież - zapewniają zgodnie Natalie, Pilar, Pablo i Mercedes.

Dużo jest też już Włochów, którzy swoją bazę mają u stóp Wawelu, przy klasztorze oo. bernardynów, gdzie na zwiedzających czeka imponująca wystawa szat i naczyń liturgicznych oraz relikwiarzy, a wchodzących witają słowa: "Franciszku, idź i odbuduj mój Kościół!". Rozśpiewani młodzi Włosi już od jutra będą też zapraszać wszystkich na Bernardyńską, do swojej Casa Italiana, gdzie każdy będzie mógł spróbować prawdziwego espresso.

Preludium do ŚDM   Monika Łącka /Foto Gość Wolontariusze z USA zwiedzali dziś wystawę w skarbcu klasztoru karmelitów na Piasku Na ulicach Starego Miasta i w kościołach biorących udział w Nocy Cracovia Sacra można też spotkać licznych Amerykanów, którzy - jak zapewniają - na ŚDM przyjechali, by pogłębić swą wiarę. Z kolei Francuzi, którzy przyjechali do Krakowa z Paryża, przekonują, że podczas ŚDM chcą modlić się o pokój na świecie, by już nigdy nie powtórzył się dramat, który w ich mieście rozegrał się w listopadzie 2015 r.

O pokój i wolność w wyznawaniu wiary chcą również apelować młodzi mieszkańcy Korei Południowej, którzy mówią, że w Krakowie chcą poczuć, jak to jest, gdy się może bez przeszkód wierzyć w Chrystusa.

Warto dodać, że Noc Kościołów od samego początku związana była z datą 15 sierpnia, czyli ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tym razem, w związku z ŚDM, jej organizatorzy, czyli archidiecezja krakowska oraz Urząd Miasta Krakowa zdecydowali się na zmianę. W efekcie najpiękniejsze świątynie naszej diecezji swe podwoje otworzyły już dziś, czyli 24 lipca. Wszystko po to, by wolontariusze i pielgrzymi mogli zobaczyć, jakie skarby kryją się tu w kościołach, i jak pięknie brzmi muzyka grana w ich wnętrzach.

9. edycja wydarzenia została uroczyście zainaugurowana o godz. 18.30 na Wawelu (a o godz. 19 rozpoczął się tam koncert, podczas którego zabrzmiały najpiękniejsze arie sakralne świata, chorałowe antyfony i modlitwy do Najświętszej Maryi Panny), jednak niektóre kościoły na zwiedzających czekały już od rana lub wczesnego popołudnia. Na ul. Karmelickiej, u oo. karmelitów na Piasku, od godz. 14 zobaczyć można np. wspaniałą wystawę ksiąg liturgicznych (m.in. graduał datowany na 1644 r., czterojęzyczny psałterz oraz poliglotę kompluteńską), a w malutkim kościele św. Idziego wzrok przyciąga piękna, alabastrowa figurka Matki Bożej Jackowej.

Prawdziwą ucztą dla ducha był natomiast koncert, który w niedzielny wieczór odbył się Diecezjalnym Sanktuarium św. Jana Bożego, czyli w kościele oo. bonifratrów. Swoją prapremierę miało tu bowiem misterium słowno-muzyczne "Fate Bene, Fratelli, czyli Bonifraterska Opowieść o św. Janie Bożym" w wykonaniu Lidii Jazgar z zespołem "Galicja", Grzegorza Dowgiałło i Michała Ziomka (finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Chóru "Hasło" i Chóru Cecyliańskiego oraz  o. Ambrożego Marii Wojciecha Pietrzkiewicza OH, przeora Konwentu Zakonu Bonifratrów w Krakowie. Muzyka skomponowana przez Ryszarda Brączka wręcz płynęła, przenosząc gości z całego świata (bo u bonifratrów byli zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i pielgrzymi m.in. z Włoch, Hiszpanii, Słowacji czy Kolumbii) do innej, piękniejszej rzeczywistości. Z kolei teksty napisane przez Leszka Moczulskiego, a wyśpiewane z pasją przez wokalistów, wzruszały i skłaniały do refleksji.

Szczegółowy program Nocy Kościołów, która potrwa aż do środy 27 lipca, można znaleźć na: www.krakowskienoce.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg