Powoli kończy się peregrynacja symboli ŚDM w archidiecezji krakowskiej. 21 lipca drewniany krzyż i ikona Salus Populi Romani dotarły do parafii Świętego Krzyża w Krakowie.
- Przynosimy do naszej świątyni krzyż i ikonę, które wędrują od ponad dwóch lat po naszej ojczyźnie. Przemierzyły setki parafii, zakłady karne, więzienia, poprawczaki, szpitale, czyli miejsca, w których cierpienie jest bardzo nabrzmiałe. Ten zwykły, prosty, drewniany krzyż przypomina nam ten, który niesie każdy z nas - mówił ks. Paweł Kubani, proboszcz parafii Świętego Krzyża.
Jak podkreślił, krzyż jest źródłem nadziei, radości i drogą do zwycięstwa w wierze, a nie karą za grzechy. - Chlubimy się krzyżem naszego Pana Jezusa Chrystusa. W Nim jest nasze życie i zmartwychwstanie. Przez Niego jesteśmy zbawieni i oswobodzeni - przekonywał.
- Światowe Dni Młodzieży są związane z tymi znakami, które podarował młodzieży całego świata Jan Paweł II. I tak ten trudny znak krzyża i pełen nadziei obraz Maryi przywędrowały do naszej świątyni, a za nimi już niedługo do Krakowa i naszych domów przywędrują pielgrzymi. Przyjadą, by wyznać wiarę, spotkać się z Piotrem naszych czasów i wspólnie przeżywać wielką radość. Już w telewizji widzimy, że młodzi są w Polsce, cieszą się i mówią: „Jacy Polacy gościnni! Jak nam smakują pierogi z bobem!”. Nie jadłem takich nigdy w życiu. Trzeba będzie spróbować je zrobić - śmiał się ks. Kubani.
Proboszcz zapewnił także, że ŚDM to wyjątkowy czas, pełen radości, która zmieni wielu ludzi. Jak mówił, entuzjazm wiary, braterstwo i miłość w imię Chrystusa otwierają ludzkie serca, dlatego trzeba trwać w modlitwie.
Parafianie, czyli m.in. Bractwo Świętego Krzyża, od razu wzięli sobie tę prośbę do serc. Wielu z nich przyszło do kościoła w czwartkowy wieczór, by duchowo przygotować się na przyjęcie pielgrzymów. Wzięli udział w uroczystej Eucharystii przy symbolach ŚDM, a następnie modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Mieli też czas, by modlić się w ciszy.
Peregrynacja zakończyła się Apelem Jasnogórskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.