Wizyta papieża Franciszka w USA pomoże w walce o obronę rodziny i małżeństwa - stwierdził znany amerykański intelektualista katolicki, George Weigel w wywiadzie dla włoskiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana.
W czerwcu br. Sąd Najwyższy USA orzekł, że osoby tej samej płci mają prawo zawierać związki małżeńskie na terenie całego kraju. W związku z tym wyrokiem sądu Weigel uważa, że papieska pielgrzymka zachęci Amerykanów do odważniejszej walki w obronie tradycyjnej rodziny i małżeństwa, która jest dziełem wielu pokoleń. "Ojciec Święty pozwoli nam jeszcze bardziej ukochać naszą katolicką tożsamość, aby dzięki temu służyć lepiej społeczeństwu" - podkreślił amerykański intelektualista.
Z kolei na pytanie o Synod Biskupów na temat rodziny i postulaty wielu biskupów z Europy Zachodniej m.in. w kwestii komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, Weigel odpowiedział krótko: "Kościół w USA jest o wiele zdrowszy niż w takich krajach jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria".
W Stanach Zjednoczonych encyklika "Laudato sí" wywołała niesłuszną, według amerykańskiego intelektualisty, krytykę papieża za jego negatywny stosunek do kapitalizmu. Jego zdaniem "media lewicowe uwielbiają cytować słowa Franciszka, których nigdy nie powiedział", a papieska krytyka nie dotyczyła systemu ekonomicznego, ale jego wypaczeń: chciwości, korupcji, braku wrażliwości wobec ubogich.
Wegiel twierdzi, że Franciszek w encyklice nie użył słowa kapitalizm, a jakakolwiek krytyka nie dotyczy systemu ekonomicznego, ale jego wypaczeń: chciwości, korupcji, braku wrażliwości wobec ubogich. Ponadto zwrócił uwagę, że należy pamiętać o kontekście argentyńskim i latynoamerykańskim, z którego wywodzi się papież, w którym kapitalizm występuje w swojej najgorszej z możliwych form, tzw. "kapitalizmu kolesiów".
George Weigel jest amerykańskim pisarzem katolickim, teologiem, działaczem społecznym i politycznym, autorem wybitnej biografii papieża Jana Pawła II „Świadek nadziei”.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.