Po dymisji Benedykta XVI Kościół popadł w kryzys. Ale udało się go przezwyciężyć i Papież Franciszek przyśpieszy transformacje Kościoła, dzięki którym stanie się on bardziej ewangeliczny – uważa George Weigel, słynny biograf Jana Pawła II.
W ostatnim czasie przez sześć tygodni przebywał on w Rzymie, by komentować dla amerykańskich mediów przełom dwóch pontyfikatów.
W wywiadzie dla Catholic World Report Weigel ujawnił, że dobrze zna nowego Papieża. Spotkał go i długo z nim rozmawiał w ubiegłym roku w Buenos Aires.
„Największe wrażenie – powiedział – zrobiło na mnie jego zaangażowanie ewangelizacyjne, jego przekonanie, że Kościół musi przejść do ewangelizacyjnej ofensywy”. Zdaniem Weigela nowy Papież będzie musiał zreformować „maszynownię” łodzi Piotrowej, aby pomagała ona misji, a nie ją powstrzymywała. W jego przekonaniu Kuria Rzymska winna zmienić system działania. Trzeba wprowadzić rotacyjną wymianę jej kadr, aby pracowali tu uzdolnieni ludzie, a potem wracali do swych diecezji. Nie można traktować Kurii jako przepustki do kariery – podkreślił amerykański pisarz i publicysta. Jego zdaniem nowym sekretarzem stanu powinien być hierarcha, który będzie potrafił zreformować Kurię.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.