Wizytę w Etiopii rozpoczął wczoraj prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Katolicy są niewielką mniejszością w tym afrykańskim kraju, który ma prawie 85 mln mieszkańców.
Ponad dwie piąte Etiopczyków (43 proc.) to prawosławni, a blisko jedna piąta (18 proc.) – protestanci. Jedną trzecią ludności (33 proc.) stanowią muzułmanie. Kard. Leonardo Sandri podkreśla czynne świadectwo katolików w etiopskim społeczeństwie.
„Kościół katolicki daje świadectwo jedności i otwartości w spotkaniu ze wszystkimi, którzy cierpią, poprzez szkoły, szpitale, przez bliskość z ludźmi na ulicach – powiedział pochodzący z Argentyny purpurat Radiu Watykańskiemu. – Kościół katolicki jest w tym naprawdę na pierwszej linii. Daje świadectwo, że Ewangelię głosi się ubogim. Wczoraj miałem spotkanie z wiernymi świeckimi, księżmi, zakonnicami, młodzieżą. Widziałem, z jakim entuzjazmem chcą oni nieść temu społeczeństwu «radość Ewangelii», jak pisze Papież Franciszek w swojej adhortacji apostolskiej. A nawet dali mi prezent dla Ojca Świętego, którym jest tłumaczenie na ich język adhortacji "Evangelii gaudium". Zaniosę je Papieżowi przy najbliższej okazji, kiedy się z nim zobaczę”.
Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich spotkał się też wczoraj z Konferencją Katolickich Biskupów Etiopii, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Należą do niej hierarchowie obu tamtejszych obrządków: etiopskiego i łacińskiego.
Kard. Sandri rozmawiał z nimi m.in. o ewangelizacji i formacji chrześcijańskiej, przyczynach emigracji i opiece duszpasterskiej nad etiopskimi emigrantami. Omówiono też projekt utworzenia Katolickiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu przy wsparciu Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Podczas swej tygodniowej (5-11 grudnia) wizyty w Etiopii jej prefekt odwiedzi kilka katolickich szpitali, szkół i parafii. Spotka się też z patriarchą prawosławnym i władzami świeckim.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.