Kard. Sandri z wizytą w Etiopii

Wizytę w Etiopii rozpoczął wczoraj prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Katolicy są niewielką mniejszością w tym afrykańskim kraju, który ma prawie 85 mln mieszkańców.

Ponad dwie piąte Etiopczyków (43 proc.) to prawosławni, a blisko jedna piąta (18 proc.) – protestanci. Jedną trzecią ludności (33 proc.) stanowią muzułmanie. Kard. Leonardo Sandri podkreśla czynne świadectwo katolików w etiopskim społeczeństwie.

„Kościół katolicki daje świadectwo jedności i otwartości w spotkaniu ze wszystkimi, którzy cierpią, poprzez szkoły, szpitale, przez bliskość z ludźmi na ulicach – powiedział pochodzący z Argentyny purpurat Radiu Watykańskiemu. – Kościół katolicki jest w tym naprawdę na pierwszej linii. Daje świadectwo, że Ewangelię głosi się ubogim. Wczoraj miałem spotkanie z wiernymi świeckimi, księżmi, zakonnicami, młodzieżą. Widziałem, z jakim entuzjazmem chcą oni nieść temu społeczeństwu «radość Ewangelii», jak pisze Papież Franciszek w swojej adhortacji apostolskiej. A nawet dali mi prezent dla Ojca Świętego, którym jest tłumaczenie na ich język adhortacji "Evangelii gaudium". Zaniosę je Papieżowi przy najbliższej okazji, kiedy się z nim zobaczę”.

Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich spotkał się też wczoraj z Konferencją Katolickich Biskupów Etiopii, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Należą do niej hierarchowie obu tamtejszych obrządków: etiopskiego i łacińskiego.

Kard. Sandri rozmawiał z nimi m.in. o ewangelizacji i formacji chrześcijańskiej, przyczynach emigracji i opiece duszpasterskiej nad etiopskimi emigrantami. Omówiono też projekt utworzenia Katolickiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu przy wsparciu Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Podczas swej tygodniowej (5-11 grudnia) wizyty w Etiopii jej prefekt odwiedzi kilka katolickich szpitali, szkół i parafii. Spotka się też z patriarchą prawosławnym i władzami świeckim.

«« | « | 1 | » | »»
  • wschodni
    07.12.2014 08:10
    Ponieważ Kościół Etiopski jest kościołem przedchalcedońskim, to poprawniej jest określać go mianem ortodoksyjny niż prawosławny, gdyż to drugie określenie w języku polskim dotyczy kościołów będących w jedności z patriarchą Konstantynopola.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.