Patriarcha Etiopskiego Kościoła Prawosławnego Tawahedo, abune Mathias (Maciej), został aresztowany.
Przesłuchiwano go przez 72 godziny, po czym uwolniono - poinformował 30 grudnia dziennik „Ethiopian Review”. Nieznane są przyczyny jego tymczasowego zatrzymania, ale przypuszcza się, że może mieć to związek z krytycznymi uwagami hierarchy pod adresem władz państwowych, które oskarżył o spowodowanie większości obecnych problemów Kościoła.
Według doniesień etiopskich mediów za aresztowaniem patriarchy stoi doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego, Tsegaye Behane, któremu nie podobała się jego krytyka Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego - partii rządzącej krajem nieprzerwanie od 1991 r.
71-letni abune Mathias nie po raz pierwszy wszedł w starcie z władzami Etiopii. W latach 80., gdy był biskupem swego Kościoła w Jerozolimie, krytykował komunistyczny reżim Mengystu Hajle Marjama. Z tego powodu przez 30 lat musiał przebywać na uchodźstwie w Stanach Zjednoczonych jako tamtejszy arcybiskup. W marcu 2013 r. został szóstym patriarchą swego, liczącego 45 mln wiernych Kościoła, który powstał w 1959 r. w wyniku rozłamu w łonie Kościoła Koptyjskiego. Niektórzy współwyznawcy kontestują jego wybór uważając, że zwierzchnikiem Kościoła powinien zostać ponownie czwarty patriarcha Merkuriusz, złożony z urzędu w niejasnych okolicznościach w 1991 r., gdy do władzy doszedł Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.