IX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa pod patronatem przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek dotarła na Jasną Górę. W sumie wzięło w niej udział ponad tysiąc osób.
Rowerzyści przyjechali w różnych grupach z całego kraju i spotykali się przed częstochowską archikatedrą, by razem wjechać do Sanktuarium.
Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, przypomniał w homilii, że bycie pielgrzymem to wielka łaska i specjalne powołanie. - Być pielgrzymem to specjalne powołanie, nie wszyscy mają wystarczająco zdrowia, i nie wszyscy mają w sercu wystarczająco nadziei, aby nie bać się, aby nie lękać się trudu, wyrzeczenia, poświęcenia, zmagania się ze swoją słabością, z porą dnia - mówił kaznodzieja.
Podkreślił, że „pielgrzymka to łaska od Boga, bo pielgrzymi doznają swoistego oczyszczenia, aby godnie stanąć u celu, tam, gdzie Bóg chce w wyjątkowy sposób okazać swoją świętość”. Zauważył, że zostawiając dom i najbliższych pielgrzym szuka tylko jednego, świętego celu.
Bp Zadarko powiedział, że przesłaniem płynącym z Jasnej Góry jest wezwanie do odważnego bycia świadkiem Chrystusa. – Nie bójcie się ludzi niezależnie od tego czy są wielcy, ważni czy też zupełnie przypadkowi i nieznani. Nie bójcie się zwłaszcza tych, którzy mają władzę, którzy wykorzystują parawan prawa i nawołują do rozdzielania życia wiary od życia publicznego – dodał kaznodzieja.
Apelował, by nie bać się tych, którzy szerzą nienawiść i podział. - Nie bójcie się nieciekawych programów edukacji dzieci i młodzieży jawnie i butnie przeciwstawiających się katolickiej wizji człowieka małżeństwa i rodziny. Umiejcie odważnie powiedzieć „nie, tak się nie godzi, tak nie wolno” – stwierdził biskup.
Podkreślił, że Chrystus mówi i dziś do swoich świadków: „nie bójcie się, tych którzy chcą być panami sumień i karać ludzi, którzy mają odwagę powiedzieć, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”.
Już od wczoraj na Jasną Górę docierały rożne grupy rowerowe, których w sumie przyjechało kilkadziesiąt. Pielgrzymi zebrali się przy archikatedrze skąd w zwartym szyku przejechali główną ulicą miasta – Alejami Najświętszej Maryi Panny - na Jasną Górę.
Jak powiedział ks. Jerzy Grochowski z diecezji siedleckiej, koordynator Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej, przyjazd do Częstochowy był w tym roku dziękczynieniem za „wielkiego naszego rodaka Jana Pawła II, za ogłoszenie go świętym i prośbą przez wstawiennictwo Tego, który także swego czasu pielgrzymował po sanktuariach rowerem, by był naszym orędownikiem”.
- W słońcu, w deszczu, w kurzu, ale zawsze z modlitwą i rozważaniem Słowa Bożego i nauczaniem Jana Pawła II, pielgrzymi zmierzali pod ten najważniejszy szczyt na Jasnej Górze, do swojej Matki, by prosić Ją o wstawiennictwo i opiekę – podkreślił ks. Grochowski.
Pielgrzymki rowerowe stają coraz częstszą formą pielgrzymowania do Matki Bożej. Biorą w nich udział całe rodziny, bo jak podkreślają uczestnicy, jest to doskonały sposób nie tylko na aktywne spędzenie wakacji, ale przede wszystkim na odnowienie relacji z Bogiem i Jego Matką.
36-osobowa grupa rowerowa reprezentowała Akcję Katolicką diecezji radomskiej. Pani Anna podkreśliła, że w pielgrzymce bierze udział drugi raz: „było cudownie i jesteśmy szczęśliwi, że dotarliśmy do celu, byliśmy całą rodziną z mężem i synkiem 9-letnim dziękujemy za to, że daliśmy radę”.
Ks. Grzegorz Wójcik przewodnik pielgrzymki rowerowej zauważył, że pielgrzymowanie piesze wymaga więcej urlopu i nie każdy może sobie na to pozwolić a rowerowe jest łatwiejsze i krótsze.
Zdaniem kapłana, do pielgrzymki rowerowej trzeba się odpowiednio przygotować. - Nie można pojechać zwykłym rowerem, którym się jeździ codziennie na zakupy. Trzeba go sprawdzić w jakimś zakładzie, przede wszystkim hamulce i przerzutki. My mieliśmy taki wymóg, żeby każdy rower miał przerzutki – przypomniał.
Każdego dnia na Jasną Górę przybywają teraz nie tylko piesze, ale właśnie także rowerowe pielgrzymki.
W ub. roku tylko w sierpniu przyjechało do Częstochowy ponad 80 zgłoszonych pielgrzymek rowerowych. Przyjechało w nich ok. 6 tys. osób.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.