375. Pielgrzymka Kaliska pieszo wróciła do Kalisza.
Mieszkańcy Kalisza wyszli wieczorem 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających pieszo z Jasnej Góry pielgrzymów najstarszej w Polsce 375. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej.
Pielgrzymi powrócili do Kalisza wieczorem 19 sierpnia. Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do pątników dołączyli: biskup senior Stanisław Napierała, kustosz kaliskiej bazyliki ks. prałat Jacek Plota i prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. Wraz z pielgrzymami przeszli do sanktuarium św. Józefa. Po drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami. Do Kalisza pieszo powróciło 11 grup z parafii kaliskich oraz grupa z Chełmc. Łącznie przyszło ok. 900 osób. Przy sanktuarium ks. Robert Lewandowski, kierownik pielgrzymki, przedstawił poszczególne grupy.
Bp Napierała podziękował za świadectwo, jakie pielgrzymi dawali w czasie drogi. – W ciągu tych 10 dni dawaliście świadectwo wiary, ukazaliście się jako Kościół na szlaku od Józefa do Maryi i potem od Maryi do Józefa – mówił biskup. Dziękował pątnikom za „trud pielgrzymowania” jaki podjęli. - Pokazaliście sobie samym, że stać was na coś wielkiego. Niech ta pielgrzymka owocuje przez cały rok, a może nawet przez całe życie – mówił bp Napierała.
W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę podążało 2350 osób w 23 grupach (12 kaliskich i 11 promienistych). Była też grupa rowerowa złożona ze 160 rowerzystów. Szczególną grupą była tęczowa zrzeszająca wolontariuszy i osoby korzystające z pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Kościół naszym domem”. Konferencje w czasie drogi głosili ojcowie duchowni: ks. Robert Pisula i ks. Piotr Górski. Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie w grupie złotej.
W poniedziałek 20 sierpnia, o godz. 18.00 w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu uczestnicy 375. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej będą uczestniczyć w Eucharystii, podczas której będą dziękować za tegoroczną pielgrzymkę.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.