Uzbrojeni napastnicy, najprawdopodobniej z nigeryjskiego ugrupowania Boko Haram, porwali w północno-wschodniej Nigerii osiem dziewczynek w wieku od 12 do 15 lat - podała we wtorek policja. Boko Haram przetrzymuje ponad 200 uczennic uprowadzonych w kwietniu.
Dziewczynki zostały porwane w nocy z poniedziałku na wtorek w miejscowości Warabe, która jest jednym z bastionów Boko Haram.
Napastników "było wielu, wszyscy mieli broń. Przyjechali dwoma samochodami pomalowanymi w wojskowe barwy ochronne i zaczęli strzelać w naszej wiosce" - powiedział agencji Reutera Lazarus Musa, mieszkaniec Warabe.
Według policji dziewczynki wywieziono z wioski w ciężarówkach, razem z porwanym bydłem i skradzioną żywnością.
W poniedziałek przywódca Boko Haram Abubakar Shekau oświadczył, że "sprzeda na targu" ponad 200 uczennic porwanych przez jego bojowników w zeszłym miesiącu. W nagraniu wideo Shekau powiedział: "To ja porwałem wasze dziewczęta i, na Allacha, sprzedam je na targu".
Według informacji policji 14 kwietnia islamiści z Boko Haram uprowadzili ponad 300 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. 53 uczennicom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostaje 276 dziewcząt.
Islamiści z Boko Haram dążą do ustanowienia w północnych regionach Nigerii muzułmańskiego państwa wyznaniowego, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Już wcześniej porywali dziewczęta i młode kobiety ze szkół i wsi. Ekstremiści wykorzystują kobiety do noszenia bagaży czy gotowania. Wiele staje się niewolnicami seksualnymi.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.