Uroczystości NMP Królowej Polski

Z udziałem tysięcy wiernych oraz przedstawicieli Episkopatu Polski na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Oddania Matce Bożej dokonała archiediecezja częstochowska, która już od prawie roku do tego wydarzenia się przygotowywała.

Tegoroczne święto połączone jest z narodowym dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma i człowieka zawierzenia. Oddania Matce Bożej dokonała archidiecezja częstochowska,  która już od prawie roku do tego wydarzenia się przygotowywała.

Główna suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski rozpoczęła się, ze względu deszcz, w jasnogórskiej bazylice o godz. 11.00. Celebrował ją abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który także wygłosił kazanie. Podczas Eucharystii delegacje parafialne arch. częstochowskiej złożyły na ołtarzu Księgi Zawierzenia. Księgi te każda parafia archidiecezji częstochowskiej otrzymała wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, który w Częstochowie i okolicach obchodzony jest jako Rok Zawierzenia, nie tylko w ramach przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, ale także do setnej rocznicy objawień fatimskich i 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, którą obchodzić będziemy w 2017 r.

W specjalnym liście na tegoroczną uroczystość Królowej Polski abp Wacław Depo, metropolita częstochowski napisał m.in.: „Jako Kościół Częstochowski w Uroczystość NMP Królowej Polski chcemy przybyć właśnie tutaj, na Jasną Górę, aby wraz z całym Kościołem w Polsce uczestniczyć w narodowym dziękczynieniu za osobę i dar kanonizacji świętego Jana Pawła II. Wyrazem naszego dziękczynienia, a zarazem przygotowania do kanonizacji są nasze Księgi Zawierzenia, które przedstawiciele naszych parafii w tym dniu złożą na Jasnej Górze”.

Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowiony został Milenijny Akt Oddania Matce Bożej i Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sumę odpustową poprzedziła różańcowa modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II.

Jasnogórskie uroczystości ku czci Królowej Polski rozpoczęły dziś o godz. 5.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, po nich nastąpiło uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Modlitwa potrwa aż do późnych godzin wieczornych. Ze względu na obchodzone 3 maja święto narodowe Apel Jasnogórski poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, a wzięła w nim udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg