Ewangelizacja, dialog i kasa

Refleksjami po wizycie patriarchy Cyryla w Polsce będą się dzielić biskupi w sobotę, 25 sierpnia, na Jasnej Górze. Spotkanie Rady Stałej KEP i Biskupów Diecezjalnych to także okazja do rozmów o kolejnych etapach dialogu i perspektyw współpracy Kościoła prawosławnego w Rosji i katolickiego w Polsce.

Jednodniowe obrady Rady Stałej KEP i Biskupów Diecezjalnych odbędą się na Jasnej Górze w sobotę, 25 sierpnia. Biskupi będą obradować w Bibliotece Klasztoru Jasnogórskiego od godz. 11.00.

Tematem wiodącym spotkania będą refleksje po wizycie w Polsce patriarchy Cyryla i zagadnienia związane ze Wspólnym Przesłaniem do Narodów Polski i Rosji, które zostało podpisane w Warszawie 17 sierpnia przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika. Obszerny materiał o dotychczasowych relacjach pomiędzy Kościołem katolickim w Polsce a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym przedstawi abp Henryk Muszyński, prymas senior.

Biskupi mówić też będą o inicjatywach duszpasterskich z okazji Roku Wiary. Podsumują również I Kongres Nowej Ewangelizacji, jaki odbył się w dniach 28-31 lipca br. w Kostrzynie nad Odrą. Po raz kolejny będą także rozmawiać na temat prac specjalnego zespołu składającego się z przedstawicieli poszczególnych metropolii mającego na celu wewnętrzną reformę systemu finansów Kościoła w Polsce. Zespół ten pracuje pod kierunkiem abp. Wiktora Skworca. Będzie tez przygotowany specjalny dokument na ten temat.

W uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia, biskupi wezmą udział Eucharystii o godz. 11.00, sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim. Sumie pontyfikalnej będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama