Wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę

Około 3 tys. osób wyruszyło w sobotę w 35. Pieszej Pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę. Mają do przejścia około 320 kilometrów; do Częstochowy dotrą 14 sierpnia. Hasłem pielgrzymki jest "Z wiarą przez życie".

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który odprawił mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki, przypomniał w homilii słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Rio de Janeiro, że "młodzi są oknem, przez które przychodzi do nas przyszłość".

"Także przyszłość naszej wiary. Przyszły kształt wiary w naszej diecezji, Ojczyźnie, Kościele, jest w rękach, sercach, ludzi młodych. Z nadzieją spoglądamy na nasze metropolitalne seminarium duchowne, które jest sercem diecezji" - powiedział abp Budzik.

Większość osób wyruszających na Jasną Górę to ludzie młodzi, uczniowie szkół średnich oraz studenci. "Pielgrzymka ma intencję dziękczynienia za decyzję papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, rozpoczniemy na niej duchowe przygotowania do tego spotkania" - powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak

Partnerem pielgrzymki jest lubelskie seminarium duchowne, które w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 300-lecia istnienia. "Będziemy modlić się o liczne powołania kapłańskie, to wspólna intencja tegorocznej pielgrzymki" - dodał ks. Ładniak.

Pątnicy wyruszyli sprzed archikatedry lubelskiej. Będą szli w 19. grupach, trzema trasami. Część z nich wyruszyła już w czwartek z Chełma. Wszystkie trasy połączą się 8 sierpnia na Świętym Krzyżu.

Każdego dnia pielgrzymi będą mieli do przejścia od kilkunastu do 37 kilometrów. Będą modlić się, uczestniczyć w mszach świętych i konferencjach. Noclegi i wyżywienie zapewnią im mieszkańcy miejscowości, przez które będą przechodzić.

"Pielgrzymi są chętnie przyjmowani, nie ma żadnych problemów z noclegami i wyżywieniem, a spotkania z miejscowymi są okazją do długich rozmów i nawiązywania kontaktów"- podkreślił ks. Ładniak. 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama