Około 3 tys. osób wyruszyło w sobotę w 35. Pieszej Pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę. Mają do przejścia około 320 kilometrów; do Częstochowy dotrą 14 sierpnia. Hasłem pielgrzymki jest "Z wiarą przez życie".
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który odprawił mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki, przypomniał w homilii słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Rio de Janeiro, że "młodzi są oknem, przez które przychodzi do nas przyszłość".
"Także przyszłość naszej wiary. Przyszły kształt wiary w naszej diecezji, Ojczyźnie, Kościele, jest w rękach, sercach, ludzi młodych. Z nadzieją spoglądamy na nasze metropolitalne seminarium duchowne, które jest sercem diecezji" - powiedział abp Budzik.
Większość osób wyruszających na Jasną Górę to ludzie młodzi, uczniowie szkół średnich oraz studenci. "Pielgrzymka ma intencję dziękczynienia za decyzję papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, rozpoczniemy na niej duchowe przygotowania do tego spotkania" - powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak
Partnerem pielgrzymki jest lubelskie seminarium duchowne, które w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 300-lecia istnienia. "Będziemy modlić się o liczne powołania kapłańskie, to wspólna intencja tegorocznej pielgrzymki" - dodał ks. Ładniak.
Pątnicy wyruszyli sprzed archikatedry lubelskiej. Będą szli w 19. grupach, trzema trasami. Część z nich wyruszyła już w czwartek z Chełma. Wszystkie trasy połączą się 8 sierpnia na Świętym Krzyżu.
Każdego dnia pielgrzymi będą mieli do przejścia od kilkunastu do 37 kilometrów. Będą modlić się, uczestniczyć w mszach świętych i konferencjach. Noclegi i wyżywienie zapewnią im mieszkańcy miejscowości, przez które będą przechodzić.
"Pielgrzymi są chętnie przyjmowani, nie ma żadnych problemów z noclegami i wyżywieniem, a spotkania z miejscowymi są okazją do długich rozmów i nawiązywania kontaktów"- podkreślił ks. Ładniak.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.