Mężczyznę, który próbował zniszczyć cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zatrzymała Policja. Kaplica już została otwarta.
Podinspektor Joanna Lazar, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, potwierdziła, że do zdarzenia doszło w niedzielny poranek, około godz. 8. 58-letni mężczyzna, mieszkaniec Świdnicy, prawdopodobnie psychicznie chory, rzucił jakimś przedmiotem w obraz Czarnej Madonny, znajdujący się w Jasnogórskiej kaplicy. Na początku nie było wiadomo, co był za przedmiot - podejrzewano, ze jakieś naczynie wypełnione farbą. W ciągu dnia okazało się, ze była to puszka z czarną farbą. Nie są też znane motywy działania napastnika.
Obraz na szczęście nie został uszkodzony. Przed zniszczeniem ochroniła go szyba zabezpieczająca. Kaplica została zamknięta, otwarto ją tuż przed południem, przed Mszą św. wspólnotową paulinów. Jasną Górę niedługo po wydarzeniu odwiedzili abp-senior Stanisław Nowak oraz biskup pomocniczy Jan Wątroba, by sprawdzić stan ikony po próbie jej zniszczenia. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wystosował do wiernych apel o modlitwę ekspiacyjną za zbezczeszczenie obrazu.
Dzisiejszy Apel Jasnogórski o 21.00 będzie miał charakter modlitwy przebłagalnej.
Napastnika zatrzymała straż jasnogórska i przekazała go policji. Prawdopodobnie zostanie mu postawiony zarzut znieważenia uczuć religijnych.
Publikujemy treść oświadczenia przeora Jasnej Góry
Z bólem informujemy, że przed godz 8.00, 58-letni mężczyzna próbował zniszczyć Cudowny Obraz Matki Bożej. Miał on zostać oblany czarną farbą, jednak dzięki specjalnym zabezpieczeniom nie został nawet uszkodzony. Sprawcę ujęto i oddano w ręce policji. Paulini, pielgrzymi i wierni archidiecezji częstochowskiej podjęli modlitwę ekspiacyjną, o którą proszą też wszystkich czcicieli Matki Bożej.
Od godz. 11.45 kaplica Matki Bożej zostanie udostępniona pielgrzymom. O 12.00 odprawiona zostanie wspólnotowa Msza św. Dzisiejszy Apel Jasnogórski o 21-wszej będzie miał także charakter modlitwy przebłagalnej. Poprowadzi go przeor Jasnej Góry, zaproszeni są wszyscy.
przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.