W minionym roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 805 tys. osób. Do tego dochodzą pielgrzymki grup parafialnych oraz pątnicy indywidualni bądź w mniejszych grupach z kraju i z zagranicy.
Najliczniejszymi spotkaniami na Jasnej Górze były spotkania modlitewne: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, Ludzi Pracy i Anonimowych Alkoholików. Obok grup, które już od lat przybywają na Jasną Górę w 2013r. po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: Rycerzy Kolumba, karawaningowa, wędkarzy, Żywego Różańca, paralotniowa i Narodowa Pielgrzymka Katechetów. Najwięcej wiernych przybywa do Częstochowy w grupach parafialnych. Było ich w tym roku aż ponad 2,3 tys. Przyjechało w nich ok. 134 tys. osób.
Stałym elementem w kalendarzu jasnogórskich paulinów są pielgrzymki maturzystów. Dużo pielgrzymek maturzystów przybywa do sanktuarium jesienią, na początku roku szkolnego. Podobnie jest wiosną, na krótko przed maturą, kiedy niemal codziennie w klasztorze modlą się maturzyści z różnych części Polski. W 2013 r. przybyło 713 grup młodzieży maturalnej a w nich ponad 141 tys. Osób. Dane te nie obejmują jednak mniejszych grup, np. gdy na pielgrzymkę decydują się uczniowie jednej tylko szkoły czy nawet klasy.
Na Jasną Górę przyszło w minionym roku 260 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 133 tys. 287 osób. Taka formą pielgrzymowania była w 2013 r. szczególnie uciążliwa ze względu na falę upałów. Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to licząca 8,5 tys. pątników kompania krakowska, radomska z liczbą ponad 7 tys. i warszawska prowadzona przez paulinów, w której przyszło prawie 7 tys. osób. A najdłuższą trasę przeszły: grupa kaszubska wyruszająca z Helu, 638 km w 19 dni, pielgrzymka szczecińsko-kamieńska, grupy z Łukęcina - 636 km w 20 dni, i Świnoujścia - 626 km w 19 dni a także grupa z Ustki - 630 km w 19 dni.
Obok kilkudziesięciu diecezjalnych kompanii na Jasną Górę przybyły także pielgrzymki: strażaków, żołnierzy, studentów, niepełnosprawnych, a nawet bezdomnych i więźniów. Z Lublina na koniach dotarli ułani.
W 2013 r. jasnogórskie Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 77 krajów świata. Najwięcej przybyło Niemców, Włochów, gości ze Stanów Zjednoczonych, Francji czy Hiszpanii. Sporo było także grup z dalekiej Japonii. Przybyło 34 hierarchów z 14 państw świata.
Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z tych miejsc, gdzie każdego dnia sprawowanych jest co najmniej kilka Mszy św. W sumie Eucharystię kapłani sprawowali w 2013 r. prawie 70 tys. razy. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono ponad 6,5 tys. Rozdzielono 2 mln 335 tys. Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 34 tys.250 godzin służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.
Jasna Góra jest największym na świecie ośrodkiem kultu maryjnego związanego z kultem świętej ikony, a nie z objawieniami Matki Bożej. Wielu pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdżają tu, co najmniej, trzy razy w życiu: w okresie pierwszej komunii świętej, przed maturą oraz po ślubie razem z rodziną.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.