Pionierska inicjatywa KUL i Tangazy

Pionierska inicjatywa pracowników lubelskiej i kenijskiej uczelni.

12 marca 2014 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Tangaza University College w Nairobi (Kenia) odbyła się wideo-konferencja na temat: „Społeczne i kulturowe determinanty małżeństwa i rodziny – kontekst afrykański”.

Referaty dotyczące szans i wyzwań stojących przed rodziną afrykańską wygłosili ks. dr George Kocholickal SDB oraz Radosław Malinowski (Tangaza, HAART Kenya). Prelegenci starali się m.in. wskazać, że nie można mówić o jednej kulturze afrykańskiej, gdyż na kontynencie jest ich wiele, poruszono też wiele aspektów dotyczących rodziny. Argumentowano m.in. że wzrostowi ekonomicznemu nie należy przeciwstawiać przyrostu demograficznego, gdyż duża liczba dzieci w rodzinach afrykańskich od wieków była doświadczana jest jako wyraz błogosławieństwo.

Ks. dr George Kocholickal odwołując się do nauczania papieży, a szczególnie posynodalnej adhortacji Benedykta XVI „Africae munus”, wskazującej , iż w duszy Afryki jest cenny skarb”, wysunął tezę, że obecna wciąż na kontynencie poligamia z czasem i tam zaniknie, podobnie jak dokonało się to w kulturze żydowskiej.

W dyskusji  nt. etyki seksualnej w kontekście afrykańskim, pojawiło się pytanie o "gender" . Prelegenci wskazali, że w Afryce mężczyzna wciąż jest postrzegany jako mężczyzna, a kobieta jako kobieta, jednak powoli i do Afryki docierają „nowinki” z Zachodu kwestionujące ten stan rzeczy.

Pionierska inicjatywa KUL i Tangazy   W dyskusji wziął też udział dr Konrad Czernichowski wspominając o znaczącej roli jaką ma do odegrania afrykańska rodzina w przekazywaniu dzieciom tzw. botho (w języku tswana) lub ubuntu (w języku zulu). Jest to filozofia, która promuje wspólne dobro. "Jest to pojęcie trudne do przetłumaczenia, ale najlepiej oddaje je polska „godność”" - tłumaczy Czernichowski.

Była to już druga wideo-konferencja będąca owocem podpisanej przez oba uniwersytety katolickie umowy dwustronnej.  Pierwsza miała miejsce 19 lutego, a jej temat brzmiał „An International video Conference on the reception of Canon Law in Africa. Is the Code of Canon Law an instrument of Neo-Colonialism" - "Czy Kodeks Prawa Kanonicznego jest instrumentem neokolonizacji?”.)

Na 2 kwietnia planowana jest wideokonferencja "Jan Paweł II i Afryka - wzajemne świadectwo i umocnienie – afrykańskie echa kanonizacji" organizowana jednocześnie na Tangazie i na KUL-u w Lublinie.

Uczelnie od tego roku realizują wspólny program „Human Dignity Project” („Projekt Godności Ludzkiej”). 3 lutego 2014, rektor KUL i rektor TUC podpisali umowę bilateralną o współpracy. Koordynatorami projektu zostali po stronie polskiej, ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki, a po stronie kenijskiej – o. dr Robert Lezohupski OFM Conv  (dyrektor Instytutu Prawa Kanonicznego TUC).   i mgr Radosław Malinowski Malinowski (wykładowca Instytutu Nauk Społecznych TUC)

http://www.tangaza.org/index.php/prog-am/human-dignity-project

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KUL, NAIROBI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama