Po wczorajszym spotkaniu delegacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Papieżem Franciszkiem, dzisiejszej porannej Mszy przy grobie św. Jana Pawła II, pielgrzymka do trzech Papieży zakończyła się spotkaniem z Papieżem Seniorem.
Benedykta XVI odwiedziła dziś delegacja z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ostatnim czasie zakończono pracę nad pełnym tłumaczeniem Dzieł zebranych Josepha Ratzingera. W delegacji, której przewodniczył abp Stanisław Budzik, znajdowali się także rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, redaktor dzieła ks. Krzysztof Góźdź oraz germanistka pani prof. Marzena Górecka.
O wrażeniach po spotkaniu opowiedział Radiu Watykańskiemu metropolita lubelski, który podkreślił, że tak na prawdę przyjazd do Watykanu z okazji 100-lecia KULu jest pielgrzymką nie do jednego, ale do trzech Papieży. Po audiencji z Franciszkiem i modlitwie przy grobie Jana Pawła II, wczesnym popołudniem przyjął ich bowiem Papież Senior.
"Przynieśliśmy mu wszystkie 18 tomów Opera Omnia wydane w języku polskim - mówił Radiu Watykańskiemu abp Budzik. Potem przeprowadziliśmy rozmowę na wiele tematów. Widać, że fizycznie Papież Senior jest trochę słabszy, natomiast intelektualnie jest świetny. Doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji Kościoła, świata, Europy. Bardzo podkreślał, że Europa powinna sięgać do swoich chrześcijańskich korzeni, do tego, co najcenniejsze. I cieszy się, że Kościół w Polsce, teologia w Polsce, nasz Katolicki Uniwersytet Lubelski, wypełnia to zadanie, jakie zlecił mu kiedyś Jan Paweł II: «Uniwersytecie służ prawdzie!» Mamy w sercu obraz świętego człowieka, naprawdę świętego człowieka, który kiedyś będzie doktorem Kościoła, bo jak się popatrzy na to ogromne dzieło, którego dokonał, trudno uwierzyć, że coś takiego było możliwe w jednym ludzkim życiu. Cieszymy się z tej pielgrzymki do trzech Papieży. Każdy jest inny, każdy wniósł coś pięknego do Kościoła i każdy z nich wskazuje nam drogę".
Sam Benedykt XVI zna lubelską uczelnię, gdyż był tam jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Dziś, dzięki otrzymanemu podarunkowi, mógł zobaczyć, jak uniwersytet troszczy się o dziedzictwo intelektualne, które przekazał Kościołowi Benedykt XVI.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.