25 stycznia 2021 roku Stolica Apostolska opublikowała listę nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej. Jest wśród nich Polak, ks. dr hab. Marcin Kowalski, pracownik naukowo-dydaktyczny sekcji biblijnej Wydziału Teologicznego KUL.
W sumie zostało mianowanych dziewięciu nowych członków tego gremium, z czego trzech to zakonnicy. Nowi członkowie pochodzą z ośrodków uniwersyteckich we Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Polski, Słowacji i Szwajcarii.
Papieska Komisja Biblijna powstała w 1902 roku. Do życia powołał ją Papież Leon XII listem apostolskim „Vigilantiae studiique”. Papież Paweł VI zreformował ją w 1971 roku, wydając list apostolski motu proprio „Sedula cura”. Od tego czasu Komisja usytuowana jest przy Kongregacji Nauki Wiary, a każdorazowy jej prefekt jest jednocześnie przewodniczącym Komisji.
Papieska Komisja Biblijna spotyka się raz w roku fizycznie w Rzymie po Świętach Wielkanocnych. „Komisja podejmuje zadany temat na dane lata, zwykle jest to 5 lat. – podkreśla ks. Marcin Kowalski – W trakcie tych spotkań wypracowuje się formułę dokumentu, który ma opracowywać zadany problem”. Prace trwają tak naprawdę przez cały rok, członkowie komisji wymieniają się dokumentami, konsultują się między sobą. Specjaliści pracują w swoich dziedzinach, a następnie praca polega na połączeniu różnych metod i aspektów podjętego tematu.
Ks. Marcin Kowalski został zapytany przez rozgłośnię papieską o powstającym problemie „przesytu biblistów”. Jest coraz mniej powołań, być może dojdzie do łączenia seminariów, co wtedy będą robić bibliści wykładowcy:
„W Polsce mamy ponad 300 biblistów i łatwo się domyślić, że niewielu z tej grupy uczy na uniwersytetach albo w seminariach duchownych. Wielu z tych biblistów zajmuje się także duszpasterstwem biblijnym, pracuje na parafiach, są proboszczami. Więc biblistyka jest bardzo wszechstronną dziedziną. Warto wciąż kształcić naszych biblistów; warto także z tego powodu, bo mówi się, że Biblia ma być duszą naszej teologii, nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej więc i duszą duszpasterstwa to potrzeba nam także więcej dobrze wykształconych biblistów o zacięciu praktycznym. Takich inicjatyw, które wymagałyby ich obecności i gdzie wciąż ich potrzeba jest bardzo wiele. Mamy w Polsce Dzieło Biblijne, mamy różnego rodzaju szkoły biblijne, które powstają jak grzyby po deszczu. Jest także ogromne zapotrzebowanie na duszpasterstwo biblijne i trochę bardziej specjalistyczne, czyli już nie tylko ksiądz, który zna trochę Pismo Święte i wykłada je, ale rzeczywiście ktoś, kto studiował i jest do pewnego stopnia specjalistą.“
Ks. Marcin Kowalski, urodził się w 1977 roku w Kielcach. Jest kapłan diecezji kieleckiej i adiunktem przy katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki w Sekcji Nauk Biblijnych Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1996-2002 w Seminarium Kieleckim. W 2002 roku zdobył magisterium z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W tym samym roku otrzymał święcenia prezbiteratu w diecezji kieleckiej.
W latach 2003-2011 odbywał studia specjalistyczne na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 2007 roku uzyskał licencjat z Pisma Świętego (‘We shall all be changed’ (1 Cor 15:51). Transformation of the Living at the Parousia of Christ. An Exegetico-Rhetorical Study of 1 Cor 15:50-57, pod kierunkiem ks. Jean-Noëla Aletti, SJ), a w roku 2011 doktorat z Pisma Świętego (Transforming Boasting of Self into Boasting in the Lord. The Development of the Pauline Periautologia in 2 Cor 10-13 in Light of the Programmatic Introduction of 2 Cor 10, również pod kierunkiem ks. Alettiego.
W 2019 roku uzyskał habilitację na Wydziale Teologii KULJPII (Usprawiedliwienie, dar nowego życia i Duch. Grecko-rzymski i żydowski charakter argumentacji Pawła w lekturze socjoretorycznej Rz 1–8).
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.