Chorwaci głosują ws. definicji małżeństwa

Chorwaci głosują w niedzielę w referendum na temat wprowadzenia do konstytucji definicji małżeństwa jako związku pomiędzy mężczyzną a kobietą. Jeśli poprawka przejdzie, będzie oznaczała zakaz "małżeństw" homoseksualnych.

"Czy jesteś za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety?" - brzmi pytanie, na które Chorwaci mają odpowiedzieć w referendum zwołanym przez katolickie stowarzyszenie pod nazwą "W imię rodziny".

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy stowarzyszenie to zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

Apele o referendum stały się coraz głośniejsze po wprowadzeniu pod koniec ub. r. lekcji wychowania seksualnego dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat. W maju br. Chorwacki Trybunał Konstytucyjny nakazał wstrzymanie lekcji wychowania seksualnego.

Rząd zamierzał też zagwarantować parom tej samej płci traktowanie tak jak małżeństw bez możliwości formalnego zawierania związku małżeńskiego.

W 2003 r. Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heteroseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

Liderzy Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) zapowiedzieli poparcie pytania referendalnego.

Kościół katolicki w tym liczącym 4,2 miliona kraju, przyjętym niedawno do UE, wyraził pełne poparcie dla inicjatorów referendum. Przeciwko wypowiedzieli się premier Chorwacji, socjaldemokrata Zoran Milanović, prezydent Ivo Josipović i centrolewicowe partie rządzącej koalicji.

Chorwackie prawo nie przewiduje wymaganego progu frekwencji i dlatego wynik referendum będzie wiążący niezależnie od liczby głosujących. Według piątkowego sondażu chorwackiej telewizji publicznej HTV w referendum weźmie udział 72 proc. uprawnionych do głosowania. 59 proc. opowie się za wprowadzeniem poprawki do konstytucji niepozwalającej na uznawanie związków osób jednej płci, a 31 proc. będzie przeciwko zmianom w konstytucji.

Głosowanie zakończy się o godz. 19, pierwszych wyników należy spodziewać się ok. godz. 20.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama