Samorząd Częstochowy zamierza wspólnie z władzami francuskiego Lourdes namawiać przewoźników lotniczych do uruchomienie połączenia między oboma tymi ośrodkami maryjnymi. Przychylne są władze pobliskich lotnisk.
Jak poinformował w czwartek rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj, okazją do rozmowy na ten temat było spotkanie zorganizowane z inicjatywy prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, z udziałem mera partnerskiego miasta Lourdes oraz szefów portów lotniczych Katowice oraz Tarbes Lourdes Pyr,n,es.
Prezydent Matyjaszczyk przekonywał po spotkaniu, że takie połączenie przyniosłoby korzyści dla miast i całych regionów, branży lotniczej, a przede wszystkim dla grup turystów i pielgrzymów, których przepływ ogranicza dziś brak szybkiej i wygodnej komunikacji samolotowej. "Rozmowy wyglądają obiecująco" - uznał.
Mer Lourdes Jean-Pierre Artiganave mówił, że stronie francuskiej zależy na dobrych relacjach z Częstochową i - tak, jak Częstochowie - na konkretnych efektach współpracy. "Muszą być powody, dla których ludzie wsiądą do samolotu, dlatego naszym celem jest nowy produkt turystyczny, wspólny dla Częstochowy, Lourdes, a także Fatimy" - sygnalizował mer Lourdes.
Zdaniem Artura Tomasika, prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem Katowice, jeżeli rozmowy z liniami lotniczymi i touroperatorami potoczyłyby się pomyślnie, możliwe byłoby uruchomienie takiego połączenia (być może w czarterowego) na wiosnę 2014 r.
Tomasik zgodził się, że wobec relatywnego spadku cen w transporcie lotniczym pojawia się szansa na aktywizację i zainteresowanie tym projektem segmentu rynku związanego z turystyką pielgrzymkową. Wsparcie dla projektu, który prócz ułatwienia wymiany między mieszkańcami, tworzyłby warunki rozwoju turystyki pielgrzymkowej w trójkącie Częstochowa-Lourdes-Fatima, zadeklarował też dyrektor generalny portu lotniczego Tarbes Lourdes Pyr,n,es Bertrand Bilger.
Wizyta delegacji z Lourdes w Częstochowie była jednym z kolejnych elementów trwającej od 1990 r. współpracy obu miast. Oba ośrodki współpracowały dotąd m.in. przy realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć promocyjnych, organizacji stażów, szkoleń i kolonii, kongresów oraz konferencji międzynarodowych, wymianie grup młodzieży, wymianie sportowej i kulturalnej.
Lotnisko Katowice w Pyrzowicach oddalone jest od Częstochowy o 60 km. Przewoźnicy oferują ponad 70 połączeń - 34 regularnych i ok. 40 czarterowych. Największym przewoźnikiem jest tam linia Wizz Air (26 połączeń), która ostatnio zaczęła latać z Katowic do Kutaisi (Gruzja), Neapolu (Włochy) czy Larnaki (Cypr). W najbliższym czasie przewoźnik planuje uruchomienie lotów do Tel Awiwu (Izrael) oraz Grenoble (Francja).
Lotnisko Tarbes Lourdes Pyr,n,es położone jest ok. 14 km od Lourdes. Stałe kursy wykonuje tam Air France (trzy razy dziennie do Paryża Orly), Ryanair (po dwa razy w tygodniu do Londynu Stansted i Mediolanu Bergamo) oraz linie Jetairfly i Thomas Cook (po dwa razy w tygodniu do Brukseli) i Vueling (dwa razy w tygodniu do Barcelony). Większość połączeń z tego portu to nieregularne loty czarterowe ponad 50 różnych przewoźników.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.