Słowacy maszerowali dla życia

Tegoroczna Europejska Stolica Kultury, słowackie Koszyce, 22 września stało się Miastem Kultury Życia.

Dzisiaj po południu przeszedł ulicami tego miasta Narodowy Marsz dla Życia. Było to największe na Słowacji, społeczne i publiczne świadectwo na rzecz kultury życia.

Marsz był reakcją na systemowe działania zagrażające godności ludzkiego życia oraz rodzinie opartej na związku mężczyzny i kobiety. To ostrzeżenie przed uprawomocnieniem się destrukcyjnych dla rodziny i społeczeństwa ideologii, chociażby takich jak ideologia gender. Wydarzenie było długo i starannie przygotowywane przez miejscowe ruchy Pro life zrzeszone w krajowe Forum Życia. W całej rozciągłości poparł je słowacki episkopat i inne chrześcijańskie Kościoły. Dobrym przygotowaniem i jednocześnie zaproszeniem do udziału w marszu był list pasterski z 1 września.

Marsz poprzedziła modlitewna nowenna angażująca wierzących na terenie całego kraju, a Deklaracja o Rodzinie podpisana 16 września przez przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich wskazała na ekumeniczny wymiar wydarzenia.

Do Koszyc przyjechali wszyscy słowaccy biskupi, którzy w 17 świątyniach, w różnych miejscach metropolii, odprawili Msze dla wiernych ze swoich diecezji. „To niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, bo na skalę ogólnokrajową wydarzenie – podkreślają organizatorzy Marszu. – Wydarzenie skupiające rzesze ludzi wokół jedynej sprawy, wokół obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, obrony najsłabszych, tych w łonach matek, ale i niepełnosprawnych oraz ludzi starych. To mocne, zbiorowe i publicznie wyrażone wołanie adresowane do odpowiedzialnych za tworzenie prawa i sprawujących władzę w państwie. To oni są odpowiedzialni za prawną ochronę podstawowych wartości wbrew tendencjom i naciskom płynącym z Europy i świata”.

Koszycki Marsz dla Życia to również ogromne przedsięwzięcie logistyczne związane z przyjęciem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Organizatorzy spodziewali się ok. 50 tys. osób. Zorganizowano dwa pociągi specjalne z Bratysławy i z Żyliny, rozdano 100. tys. broszur informacyjnych dotyczących tematu, 10 tys. balonów, rozmieszczono 100 ogromnych bilbordów, 700 wolontariuszy było do dyspozycji uczestników spotkania. Nie zapomniano również o konkretnej pomocy najbardziej potrzebującym. Ad hoc zorganizowano zbiórkę dla matek samotnie wychowujących dzieci i rodzin bez środków do życia.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg