Gdzie znajduje się duchowa stolica Polski?

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że jako biskup częstochowski nie może się zgodzić "na wrzucenie Częstochowy i Jasnej Góry do jakiegoś banku przeszłości lub banku niepamięci narodowej.”

”Oczyma wiary musimy już widzieć przygotowania do pielgrzymki papieskiej i przyjęcia każdego kto będzie chciał stanąć na tym miejscu podczas Światowych Dni Młodych w 2016 r.” - powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski Katolickiemu Radiu Fiat.

Metropolita częstochowski wyraził nadzieję na pielgrzymkę papieża Franciszka na Jasną Górę i do Częstochowy w 2016 r. - Chociaż w przekazach medialnych nie mówi się o Częstochowie w kontekście pielgrzymki papieża Franciszka, to powiem wprost, że takim miejscem powinna być także Jasna Góra i Częstochowa – podkreślił abp Depo.

Przypomniał, że Jasna Góra blisko 25 lat temu przyjęła ponad milion młodych ludzi z całego świata, byłą też głównym miejscem obchodów tysiąclecia Chrztu Polski. "Kiedy dzisiaj mówimy o 1050. rocznicy Chrztu Polski to tutaj musimy się spotkać na dziękczynieniu a jednocześnie ufnej prośbie o przyszłość naszego narodu - podkreślił metropolita częstochowski.

Hierarcha odniósł się również do niedawnej publikacji prasowej, w której dziennikarz pytał, bez wskazania na Częstochowę, gdzie znajduje się duchowa stolica Polski - Jeśli się patrzy oczami wiary to nikt nie powinien mieć wątpliwości gdzie jest duchowa stolica Polski – podkreślił abp Depo.

 ”A wskazywanie dzisiaj na Trójmiasto, Gdańsk, Wrocław a nawet Kraków, który dla mnie też jest sercem naszej polskiej rzeczywistości i historii, wczoraj, dziś i w przyszłości, oczywiście z Warszawą włącznie, jako na duchową stolicę Polski, to wtedy wracamy do takiego ideologicznego traktowania i do celebrowania tego co dzisiaj błyszczy”- kontynuował metropolita częstochowski.

Podkreśli następnie, że „duchowa stolica Polski jest w Częstochowie, która cieszy się nie tylko własną historią Kościoła, ale miejscem jakim jest Dom Matki na Jasnej Górze". Dodał, że "pytanie postawione przez dziennikarza, bez wskazania choćby jednym zdaniem, że duchową stolicą Polski jest Częstochowa, jest dla nas krzywdzące”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że jako biskup częstochowski nie może się zgodzić „na wrzucenie Częstochowy i Jasnej Góry do jakiegoś banku przeszłości lub banku niepamięci narodowej.”

Częstochowa i Jasna Góra przeżywały pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1979 r., 1983 r., 1987 r., 1991 r. na VI Światowy Dzień Młodzieży, 1997 r., 1999 r. i papieża Benedykta XVI w maju 2006 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama