Wiadomość o tym, że Papież Franciszek zamierza w listopadzie odwiedzić Japonię została podana przez większość katolickich i niekatolickich mediów w kraju Kwitnącej Wiśni. Publiczna telewizja NHK World zauważa, że Azja staje się coraz ważniejszym miejscem ewangelizacji.
Ks. Ryotaro Yamamoto z Tokio, ma nadzieję, że wizyta Papieża będzie pielgrzymką pokoju. Chciałby, aby Franciszek zaapelował o całkowite zaprzestanie zbrojeń nuklearnych i powiedział o niebezpieczeństwie użycia energii jądrowej, aby w kraju, w którym chrześcijanie stanowią zaledwie ułamek procenta przesłanie Papieża dotarło również do ludzi innych wyznań. „Mam nadzieję, że wizyta będzie też krokiem w kierunku jedności chrześcijan” – powiedział japoński kapłan.
Dla jednej z parafianek kościoła w Kawasaki, Kyoko Inagaki, pielgrzymka Franciszka jest łaską z nieba: „Wybieram się na spotkanie z Papieżem w Tokio. Mam nadzieję, że pielgrzymka przyczyni się do poprawy sytuacji wspólnoty neokatechumenlanej w Japonii, bo tylu księży przyjechało do nas, aby w niej posługiwać”.
Dokładna data pielgrzymki Papieża nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że wizyta rozpocznie się po 15 listopada, czyli po intronizacji nowego cesarza Japonii, który jest równocześnie najwyższym kapłanem rodzimych wierzeń shintō. Według wstępnych zapowiedzi Franciszek odwiedzi Tokio i Fukushimę, gdzie 8 lat temu miało miejsce wielkie trzęsienie ziemi i poważna awaria w elektrowni jądrowej. Ojciec Święty ma również udać się do miast, które padły ofiarami ataku atomowego, czyli Hiroszimy oraz Nagasaki, które jest jednocześnie najbardziej katolickim miastem Japonii. Przypuszcza się, że tam Papież wygłosi apel o pokój.
Franciszek będzie drugim po Janie Pawle II papieżem, który odwiedzi Japonię. Na długo przed wyborem na Stolicę Piotrową, o. Jorge Mario Bergoglio chciał pracować jako misjonarz w Japonii. Przeszkodziła mu w tym choroba. Odwiedził Japonię dopiero jako biskup. Towarzystwo Jezusowe ma od dawna bliskie kontakty z krajem Kwitnącej Wiśni. Naukę Chrystusa przywiózł tu 470 lat temu Franciszek Ksawery. Jezuici byli pierwszymi misjonarzami, którzy prowadzili ewangelizację Japonii.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.