Prolifer senatorem!

Dotychczasowy poseł Bolesław Piecha z PiS zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim; pokonał siedmiu innych kandydatów. Piecha obejmie mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce (PO).

Niedługo przed wyborami polityk PiS mówił, że decyzja o kandydowaniu do Senatu to jego świadomy wybór i duże wyzwanie. Za główne zadanie postawił sobie - jak to określił - "przywrócenie Śląska Polsce".

Piecha jest posłem od 2001 r. W latach 2005-2007 był wiceministrem zdrowia w rządzie PiS. Teraz jest zagorzałym krytykiem polityki zdrowotnej obecnego rządu, szefem sejmowej komisji zdrowia i autorem programu PiS w tej dziedzinie. W poprzedniej kadencji Sejmu zasłynął m.in. złożeniem projektu zakazującego in vitro i przewidującego karanie za stosowanie tej metody.

- Chcemy całkowicie zakazać stosowania in vitro. Jednak nie od razu: przygotowujemy też przepisy przejściowe – powiedział "Gościowi Niedzielnemu" Piecha. – Czy pan wie, że lekarze, którzy w Polsce trudnią się in vitro, w czasie jednej procedury tworzą często po kilkanaście zarodków?! W tej chwili w stadium zamrożenia jest w Polsce, według różnych danych, od 20 do 55 tys. zarodków. Chcemy, żeby nikt nimi nie handlował, nie wylewał, nie wyrzucał. Proponujemy, żeby była możliwość wszczepienia kobietom zarodków, które już teraz są zamrożone - powiedział.

Jako wiceminister zdrowia w rządzie PiS pracował nad projektem wprowadzającym przepisy umożliwiające pochówek dzieci poronionych przed 22 tygodniem ciąży. Wcześniejszy brak uregulowań tej kwestii doprowadzał niejednokrotnie do sytuacji, w której ciało dziecka nie było wydawane rodzicom i wyrzucano je na śmietnik, jako odpady medyczne.

Piecha urodził się w 1954 r. w Rybniku. Z zawodu jest ginekologiem. W latach 1981-1982 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1989 roku jest członkiem NSZZ "Solidarność".

Po skończeniu studiów, od 1983 r. pracował jako lekarz w rybnickim szpitalu zdobywając II stopień specjalizacji z zakresu położnictwa i ginekologii. W latach 1983-1984 pracował jako lekarz w Górniczym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1984 do 1996 r. był lekarzem w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rybniku.

Od 1994 do 1998 r. był radnym w Rybniku, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tamtejszej rady oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia. W latach 1997-2001 był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. W 1999 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Jest autorem publikacji naukowych w specjalistycznej prasie krajowej i zagranicznej.

Po latach Piecha przyznał, że jako ginekolog przeprowadził wiele aborcji. "Byłem jak doktor Jekyll i mister Hyde (...) Nie wiem, czy te kobiety, które płakały w moim gabinecie przed aborcją, wybaczyły mi" - wyznał w 2007 r. ma łamach "Gościa Niedzielnego". Dziś Piecha jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz ochrony życia "Pro Life".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg