Prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz parlamentarzyści wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. W ramach ŚDM odbędzie m.in. spotkanie papieża Franciszka z polskimi władzami państwowymi.
W środę w uroczystości powitania papieża Franciszka na lotnisku Balice wezmą udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, władze parlamentu oraz parlamentarzyści.
Po południu papież Franciszek na dziedzińcu zamku na Wawelu spotka się z władzami państwowymi, w tym z prezydentem Dudą, premier Szydło i korpusem dyplomatycznym. Po spotkaniu zaplanowano przemówienie prezydenta oraz papieża Franciszka. Później na Wawelu odbędzie się spotkanie papieża i prezydenta.
Na dwudziestominutowe oficjalne przywitanie z Ojcem Świętym na Wawelu zostały zaproszone prezydia Sejmu i Senatu.
Na środę zaplanowano też spotkanie na Wawelu premier Beaty Szydło z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.
W czwartek przed południem Franciszek odwiedzi Jasną Górę. Głównym punktem pielgrzymki papieża będzie uroczysta msza na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. najwyższe władze państwowe, w tym m.in. prezydent Duda z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz parlamentarzyści, w tym delegacja około 60 senatorów, a także setki duchownych i kilkaset tysięcy wiernych.
Innym z punktów pobytu papieża Franciszka w Polsce będzie wizyta w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Franciszek uda się w piątek na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego - Franciszek ma się modlić w jego celi.
W ramach tych uroczystości zaplanowano powitanie Ojca Świętego przez premier Szydło. Szefowa rządu złoży też znicz pod ścianą śmierci na dziedzińcu bloku 11 w Auschwitz. Ponadto premier weźmie udział w uroczystościach przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.
W piątek po południu Ojciec Święty i premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. W trakcie wizyty zaplanowano wspólne oświadczenia papieża Franciszka oraz premier Szydło.
Z kolei w niedzielę swój udział w mszy św. w Brzegach na zakończenie Światowych Dni Młodzieży zapowiedzieli prezydent z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu oraz parlamentarzyści.
Politycy, w tym prezydencka para i premier Szydło, wezmą także udział w niedzielę wieczorem w ceremonii pożegnania papieża Franciszka na lotnisku w Balicach.
Jak poinformowała PAP wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) wszyscy posłowie, którzy chcą, mogą wziąć udział w uroczystościach w ramach ŚDM.
Posłowie i senatorowie PiS wezmą udział m.in. w niedzielnej mszy świętej w Brzegach. Parlamentarzyści będą też obecni w czwartek w Częstochowie w mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Potwierdzony jest udział m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.
Poseł Kukiz'15 Piotr Apel poinformował PAP, że ponad dwudziestu posłów jego klubu będzie obecnych w czwartek w Częstochowie. Jak dodał, na przywitaniu z Ojcem Świętym w Krakowie na Wawelu obecni mają być: lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Również na terenie obozu Auschwitz-Birkenau będzie obecna trzyosobowa reprezentacja klubu Kukiz'15.
Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział PAP, że szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w niedzielnej mszy w Brzegach, a także uroczystościach w Krakowie i Oświęcimiu.
W uroczystościach związanych z ŚDM weźmie także udział grupa ok. 12 posłów Nowoczesnej; lider partii Ryszard Petru weźmie udział w powitalnym spotkaniu papieża Franciszka na Wawelu.
Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.
Parafie na północy Włoch przetrząsają swoje archiwa w poszukiwaniu przodków papieża.