Prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz parlamentarzyści wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. W ramach ŚDM odbędzie m.in. spotkanie papieża Franciszka z polskimi władzami państwowymi.
W środę w uroczystości powitania papieża Franciszka na lotnisku Balice wezmą udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, władze parlamentu oraz parlamentarzyści.
Po południu papież Franciszek na dziedzińcu zamku na Wawelu spotka się z władzami państwowymi, w tym z prezydentem Dudą, premier Szydło i korpusem dyplomatycznym. Po spotkaniu zaplanowano przemówienie prezydenta oraz papieża Franciszka. Później na Wawelu odbędzie się spotkanie papieża i prezydenta.
Na dwudziestominutowe oficjalne przywitanie z Ojcem Świętym na Wawelu zostały zaproszone prezydia Sejmu i Senatu.
Na środę zaplanowano też spotkanie na Wawelu premier Beaty Szydło z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.
W czwartek przed południem Franciszek odwiedzi Jasną Górę. Głównym punktem pielgrzymki papieża będzie uroczysta msza na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. najwyższe władze państwowe, w tym m.in. prezydent Duda z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz parlamentarzyści, w tym delegacja około 60 senatorów, a także setki duchownych i kilkaset tysięcy wiernych.
Innym z punktów pobytu papieża Franciszka w Polsce będzie wizyta w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Franciszek uda się w piątek na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego - Franciszek ma się modlić w jego celi.
W ramach tych uroczystości zaplanowano powitanie Ojca Świętego przez premier Szydło. Szefowa rządu złoży też znicz pod ścianą śmierci na dziedzińcu bloku 11 w Auschwitz. Ponadto premier weźmie udział w uroczystościach przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.
W piątek po południu Ojciec Święty i premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. W trakcie wizyty zaplanowano wspólne oświadczenia papieża Franciszka oraz premier Szydło.
Z kolei w niedzielę swój udział w mszy św. w Brzegach na zakończenie Światowych Dni Młodzieży zapowiedzieli prezydent z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu oraz parlamentarzyści.
Politycy, w tym prezydencka para i premier Szydło, wezmą także udział w niedzielę wieczorem w ceremonii pożegnania papieża Franciszka na lotnisku w Balicach.
Jak poinformowała PAP wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) wszyscy posłowie, którzy chcą, mogą wziąć udział w uroczystościach w ramach ŚDM.
Posłowie i senatorowie PiS wezmą udział m.in. w niedzielnej mszy świętej w Brzegach. Parlamentarzyści będą też obecni w czwartek w Częstochowie w mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Potwierdzony jest udział m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.
Poseł Kukiz'15 Piotr Apel poinformował PAP, że ponad dwudziestu posłów jego klubu będzie obecnych w czwartek w Częstochowie. Jak dodał, na przywitaniu z Ojcem Świętym w Krakowie na Wawelu obecni mają być: lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Również na terenie obozu Auschwitz-Birkenau będzie obecna trzyosobowa reprezentacja klubu Kukiz'15.
Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział PAP, że szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w niedzielnej mszy w Brzegach, a także uroczystościach w Krakowie i Oświęcimiu.
W uroczystościach związanych z ŚDM weźmie także udział grupa ok. 12 posłów Nowoczesnej; lider partii Ryszard Petru weźmie udział w powitalnym spotkaniu papieża Franciszka na Wawelu.
Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.