W Wielkiej Brytanii od kilku lat coraz więcej młodych wybiera drogę kapłaństwa i życia zakonnego
Od kilku lat na Wyspach Brytyjskich wzrasta liczba (głównie) młodych ludzi – mężczyzn i kobiet – pragnących rozpocząć życie kapłańskie i zakonne. W ub.r. było ich 53, podczas gdy w 2011 – 36, a w 2010 – 29. Nowi kandydaci i kandydatki zgłaszają się obecnie również do takich zakonów, które od wielu lat nie miały powołań.
"W ostatnich latach niektóre zakony i zgromadzenia zmieniły swe podejście do tego zagadnienia" – powiedziała s. Cathy Jones, promotorka życia zakonnego w Krajowym Biurze ds. Powołań. Wyjaśniła, że "obecnie wspólnoty zakonne proponują wiernym możliwości odkrycia swego powołania z większą liczbą odniesień do czegoś lepszego na drodze życiowej i młodzi ludzie uważają takie rozwiązanie za szczególnie pomocne".
W ślad za wzrostem powołań zwiększyła się w Kościele katolickim Anglii i Walii liczba neoprezbiterów. W ub.r. wyświęcono 31 nowych kapłanów i jest to najwyższy tego rodzaju wskaźnik od 10 lat – w 2003 było 38 neoprezbiterów. Przewiduje się, że w tym roku święcenia przyjmie 41 seminarzystów.
Na przykład arcybiskup Southwarku (nieduża archidiecezja na południu Wielkiego Londynu) wyświęci w lipcu 5 kapłanów, z których jeden pochodzi z mniejszości etnicznej, w Birmingham spodziewanych jest 6 święceń (w porównaniu z 3 w ub.r.). "Bardzo cieszy mnie ten wzrost, jak również ci wszyscy, którzy wyrażają zainteresowanie poważnym rozeznaniem swego powołania" – powiedział diecezjalny dyrektor ds. powołań w Birmingham ks. Paul Moss. Dodał, że powołanie do kapłaństwa "nigdy nie jest owocem «ręcznej roboty», ale zawsze odpowiedzią na modlitwę".
Z najnowszych statystyk, obejmujących ponad 30-letni okres (od 1982), wynika, że najwięcej święceń kapłańskich Kościół Anglii i Walii odnotował w 1996 – 110 i w rok później – 108. O ile do tego czasu liczba neoprezbiterów wahała się między 65 (w latach 1992 i 1993) a ponad 90, o tyle począwszy od 2000 zaczęła ona gwałtownie spadać, osiągając najniższy poziom w 2008 – 15 i w 2009 – 16. Od tamtego czasu znów zaczyna rosnąć, choć, jak na razie, nie zbliżyła się nawet w połowie do poziomu z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
Zgodnie z prawie 50-letnią praktyką i zwyczajem, IV Niedziela Wielkanocna (w tym roku 21 kwietnia) obchodzona jest w całym Kościele katolickim jako Niedziela Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.