Polacy ze Wschodu przybyli na Wielkanoc

Grupa potomków zesłańców ze Wschodu przybyła w sobotę do Lublina, aby spędzić święta wielkanocne w polskich domach. Świąteczną pielgrzymkę pod hasłem "Wielkanoc w Polsce" już po raz 14. zorganizowało Stowarzyszenie Wspólne Korzenie.

W tym roku do Lublina przyjechało 35 osób z odległych stron Rosji, Kazachstanu oraz dawnych kresów Rzeczypospolitej. Uczestnikami pielgrzymki są głównie osoby starsze, potomkowie Polaków, których losy rzuciły daleko od kraju. Przybyli m.in. z Nowosybirska, Żeleznogorska, Omska, Krasnojarska, Czity, Ułan-Ude, Karagandy, Doniecka, Charkowa i Pińska.

Gości powitał tradycyjnie chlebem i solą inicjator wielkanocnych przyjazdów, honorowy prezes Stowarzyszenia Wspólne Korzenie Zbigniew Wojciechowski. "Witamy was w ojczyźnie waszych dziadów i ojców, w waszej ojczyźnie. Ta wizyta to podziękowanie dla was, potomków zesłańców, którzy cierpieli na katorgach" - powiedział.

Wielu gości nie kryło wzruszenia. 75-letnia Zofia Swidzinskaja z Omska powiedziała, że jest w Polsce po raz pierwszy i jest bardzo wdzięczna za zaproszenie. Jej rodzice spod Żytomierza zostali zesłani do Kazachstanu, potem osiedlili się w Omsku. "Rodzice opowiadali o Polsce; tęsknili, chcieli przyjechać, ale nie mogli, zmarli. I ja bardzo chciałam tu przyjechać, modliłam się o to. Bardzo się cieszę, że mogę wreszcie zobaczyć polską ziemię" - mówiła kobieta po rosyjsku.

Mieszkańcy, którzy przyszli zabrać gości do swoich domów, mówili dziennikarzom, że będą wraz z nimi spędzać święta. "Pójdziemy w niedzielę rano do kościoła, zjemy śniadanie, a potem pojedziemy do rodziny do Fajsławic. Będą tradycyjne polskie święta na wsi" - powiedział Roman Błaziak z podlubelskiego Świdnika, który zaprosił rodaka z Syberii.

"Po raz pierwszy przyjmuję takiego gościa, traktuję to jako wyraz patriotyzmu. Chcę coś zrobić dla potomków zesłańców. Krewni mojej żony też byli wywiezieni na Syberię. Niedawno udało się nam nawiązać kontakt z ich potomkami, rozmawiamy przez internet. Chciałbym, aby oni także przyjechali" - dodał.

Goście ze Wschodu zostaną w Polsce do 8 kwietnia. Po świętach spotkają się z prezydentem Lublina, następnie wyjadą na wycieczkę do Krakowa i Częstochowy. Będą także w Warszawie, gdzie m.in. odwiedzą Sejm i Senat.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama