USA: marsz w obronie małżeństwa

"Tylko mężczyźni mogą być ojcami, tylko kobiety mogą być matkami”

Przed budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie odbył się wczoraj marsz w obronie małżeństwa. Protest miał miejsce w dniu, w którym trybunał ten rozpoczął rozpatrywanie dwóch pozwów z Kalifornii w sprawie „małżeństw” osób tej samej płci. Uczestniczyły w nim tysiące ludzi różnych wyznań. Głównym mówcą katolickim był abp Salvatore Cordileone, metropolita San Francisco. Jest on przewodniczącym komisji amerykańskiego episkopatu ds. promocji i obrony małżeństwa.

„Proszę, zrozumcie, że nie kierujemy się nienawiścią i że naszymi motywacjami nie są ani animozje ani bigoteria – powiedział abp Cordileone, zwracając się do przeciwników marszu. – Tylko mężczyźni mogą być ojcami, tylko kobiety mogą być matkami” – kontynuował hierarcha. Nad platformą, z której przemawiali mówcy, zawieszono transparent z napisem: „Każde dziecko zasługuje na matkę i ojca”.

Sprawy, które toczą się przed Sądem Najwyższym, dotyczą dwóch par homoseksualnych, którym zgodnie z konstytucją stanową odmówiono zalegalizowania ich związków jako małżeństw. Od werdyktu Sądu Najwyższego zależeć będą losy podpisanej w 1996 r. przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona ustawy popularnie znanej jako DOMA (ang. Defense of Marriage Act). Definiuje ona małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. To w zgodzie z nią rząd ustala przepisy dotyczące na przykład podatku od uzyskanej w drodze spadku nieruchomości czy wysokość podatku dochodowego.

Przewiduje się, że werdykt w obu sprawach zapadnie w drugiej połowie czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama