Leczenie dzieci z HIV - niedostępne

Abp Silvano Tomasi wypowiedział się przeciw barierom w leczeniu dzieci z tym wirusem

Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie sytuacji dzieci zarażonych wirusem HIV przedstawił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy oenzetowskich urzędach w Genewie. Abp Silvano Tomasi złożył oświadczenie na spotkaniu poświęconym prawom dziecka, które odbyło się 7 marca w ramach sesji Rady Praw Człowieka.

„Mimo doniesień o skuteczności terapii dzieci z wirusem HIV nadal tylko 28 proc. z nich, żyjących w krajach słabo i średnio rozwiniętych, może korzystać ze skutecznego leczenia. W rezultacie co godzinę umiera 30 zakażonych dzieci poniżej 15. roku życia” – stwierdził abp Tomasi.

Omówił też bariery, które uniemożliwiają wprowadzanie terapii dla dzieci z HIV i opisał najważniejsze zadania w tej dziedzinie, jakie stoją przed społecznością międzynarodową. Chodzi m. in. o zapobieganie zakażeniom przez matki będące nosicielkami wirusa, a także o wczesne wykrywanie zakażeń u dzieci.

Abp Tomasi, mówiąc o problemach dzieci z HIV powołał się na doniesienia sieci katolickich organizacji zajmujących się zarażonymi wirusem HIV i chorymi na AIDS. Watykański dyplomata wyraził nadzieję, że dostarczone przez nie informacje staną się podstawą do skutecznych działań dla realizacji jednego z podstawowych praw dziecka, jakim jest prawo do zdrowia i opieki medycznej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama