Papież Franciszek spotkał się z dziećmi i młodzieżą uczestniczącymi w drugim etapie Szkoły Modlitwy, przygotowującej ich do Jubileuszu 2025. W towarzystwie proprefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji abp. Rino Fisichelli Ojciec Święty rozmawiał z około 80 uczestnikami tej inicjatywy w parafii św. Bernadety Soubirous, w dzielnicy Colli Aniene, we wschodniej części Rzymu.
Dzieci nie spodziewały się jego wizyty podczas cotygodniowego spotkania. Podobnie było 11 kwietnia, gdy Franciszek odwiedził grupę 200 dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej w parafii św. Jana Marii Vianneya.
Na spotkaniu w parafii św. Bernadety byli też katecheci oraz animatorzy oratorium i grup skautów. Papież odpowiadał na pytania dotyczące wiary i modlitwy. Tiziano zapytał go, jak odkryć swoje powołanie. Franciszek wskazał, że Bóg ma wobec każdego swój zamysł i poradził, by w czasie modlitwy pytać Go o to, czego od nas oczekuje.
Zachęcił, by młodzi ludzie nie szli przez życie sami, lecz pielęgnowali przyjaźnie. „Czasem możemy się zgubić w labiryntach życia. Najważniejszą sprawą w wyjściu z chwili ciemności jest nie chodzić samemu, bo samemu tracisz orientację. Ważne jest, by mówić o swojej sytuacji” – zachęcił papież.
Chłopcu, który wyznał, że nie wierzy w Boga, przypomniał, że nikt go z tego powodu nie potępi, ale ważne jest, by wyruszył w drogę i dążył do ideału.
W rozmowie z młodym małżeństwem Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie spadkiem liczby urodzeń we Włoszech i podkreślił znaczenie dzietności, „która jest zawsze przesłaniem wielkiej nadziei”.
Wskazał, że Kościół, aby być wiarygodnym, musi wyzbyć się wszelkiej światowości. „Wartościami Kościoła są wartości Ewangelii, a nie wartości społeczeństwa, które nazywa siebie katolickim” – zaznaczył papież.
Na zakończenie podarował wszystkim egzemplarze bulli zwołującej przyszłoroczny Jubileusz. Pozostawił im też radę, by zaryzykowali życie dla wzniosłych ideałów.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.