Papież skierował przesłanie do uczestników V Światowej Konferencji na rzecz Wyeliminowania Pracy Dzieci, która odbywa się w Durbanie, w Republice Południowej Afryki. Franciszek zauważył, że tragedię tę pogłębiają skutki globalnego kryzysu zdrowotnego oraz szerzenie się skrajnego ubóstwa w wielu częściach świata. Ponadto migracje i kryzysy humanitarne skazują miliony młodych dziewcząt i chłopców na życie w ekonomicznym i kulturowym ubóstwie.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że zbyt wiele młodych rąk zajętych jest oraniem pól, pracą w kopalniach, przemierzaniem dużych odległości dla zaczerpnięcia wody, nie mówiąc już o przestępstwie prostytucji, które pozbawiają miliony dzieci młodości i godności danej przez Boga. Papież wyraża nadzieję, że uczestnicy konferencji zajmą się tematem strukturalnych przyczyn ubóstwa w świecie i skandalicznymi nierównościami, bo to one są głównym czynnikiem narażającym dzieci na wyzysk przez pracę. Spodziewa się, że spotkanie doprowadzi do wzrostu świadomości i zaangażowania ze strony podmiotów społecznych oraz właściwych organów międzynarodowych i krajowych do znalezienia odpowiednich i skutecznych sposobów ochrony godności i praw dzieci, zwłaszcza poprzez promowanie systemów ochrony socjalnej oraz powszechnego dostępu do edukacji.
Papież zaznaczył, że według społecznego nauczania Kościoła, troszcząc się o teraźniejszość i przyszłość dzieci, dbamy również o pomyślność całej rodziny ludzkiej. Zauważa, że sposób, w jaki odnosimy się do dzieci oraz stopień, w jakim szanujemy ich wrodzoną ludzką godność i podstawowe prawa, wyraża to, jakimi dorosłymi jesteśmy i chcemy być, oraz jakie społeczeństwo chcemy budować. Franciszek zapewnił, że Stolica Apostolska nadal będzie pracowała nad tym, aby społeczność międzynarodowa wytrwale, wspólnie i zdecydowanie podejmowała wysiłki na rzecz zwalczania wyzysku związanego z pracą dzieci, aby mogły one cieszyć się pięknem tego etapu życia, a jednocześnie pielęgnować marzenia o lepszej przyszłości.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.