Do tej pory w Eswatini (dawniej Suazi) odnotowano więcej niż 34 tys. zakażeń koronawirusem, a zmarło ponad 900 osób.
Dwa przenośne respiratory, 10 pudełek maseczek chirurgicznych i 10 pudełek maseczek N95 oraz kilka pulsoksymetrów - to dar papieża Franciszka dla Szpitala Katolickiego "Dobry Pasterz" w mieście Siteki w Eswatini, by ten mógł efektywniej walczyć z pandemią.
Za "Vatican News" o darowiźnie poinformował na swoim prywatnym blogu bp José Luís Gerardo Ponce de León, biskup diecezji Manzini w Eswatini. Podkreślił, że "od początku pandemii, która dotyka cały świat, papież Franciszek przyjął aktywną rolę przewodnika, zarówno zawieszając audiencje generalne, jak i wzywając świat do modlitwy".
Biskup de León przypomniał szczególnie nabożeństwo "Statio Orbis", które papież odprawił samotnie na placu św. Piotra 27 marca 2020 roku. "To był obraz świata, który żyje w izolacji, ale zarazem obraz pasterza, który jest blisko swojej owczarni" - napisał biskup diecezji Manzini.
"Modlitwa, szczepionki i solidarność - to były instrumenty przywoływane przez Ojca Świętego przeciwko pandemii" - podkreślił biskup i podziękował nie tylko za nie, ale także za dary materialne.
"Warto przypomnieć, że w Eswatini zanotowano więcej niż 34 tys. przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 900 zgonów. W styczniu, razem z wybuchem tzw. wariantu południowoafrykańskiego wirusa, wprowadzono na dwa tygodnie surowe restrykcje, łącznie z zawieszeniem Mszy św. z udziałem wiernych. A tymczasem akcja szczepień postępuje powoli - do dziś tylko nieco ponad 7 proc. populacji otrzymało podwójną dawkę preparatu" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.
Eswatini zamieszkuje ok. 1,15 mln mieszkańców (dane z 2019 r.). Jest jednym z najmniejszych państw na kontynencie afrykańskim. Graniczy z Mozambikiem i RPA.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.