Są dwa projekty uchwał: jeden PO, drugi senatorów różnych ugrupowań
Dwa projekty uchwał – jeden PO, drugi grupy senatorów z różnych ugrupowań – będą rozpatrywane na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej.
Pierwszy projekt „w sprawie upamiętnienia Jego Ekscelencji Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka” zgłosili dwaj senatorowie PiS – Kazimierz Jaworski i Waldemar Kraska, senator PO Jan Filip Libicki oraz reprezentująca w Senacie PSL Andżelika Możdżanowska.
„Był jednym z najważniejszych obrońców polskości, gdy pod naporem totalitarnych trendów XX wieku w śmiertelnym zagrożeniu znalazła się dusza narodu” – napisali o abp. Tokarczuku autorzy projektu.
„Senat Rzeczypospolitej oddaje cześć Jego pamięci. Wspomnienie o Arcybiskupie Ignacym niech nam uzmysławia, iż nasz kraj, gdy wszystkie inne siły życiowe upadły, w najtrudniejszych próbach mógł liczyć na Kościół i duchownych” – podkreślili senatorowie.
Autorami drugiego projektu uchwały - „w sprawie upamiętnienia arcybiskupa Ignacego Tokarczuka” - jest 11 senatorów Platformy Obywatelskiej.
W swoim projekcie podkreślają, że abp Ignacy Tokarczuk przejdzie do historii „jako symbol oporu wobec totalitaryzmu komunistycznego i pionier tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o ideę solidarności, zanim złączyła ona Polaków w 1980 r.”.
„Wybudowanie przez biskupa Tokarczuka bez zezwolenia władz komunistycznych 430 kościołów i kaplic w diecezji przemyskiej stało się wyjątkowym fenomenem w całym bloku wschodnim” – przypominają senatorowie PO.
Jak dodają, abp Tokarczuk nie zmienił swej linii duszpasterskiej „mimo licznych represji i prowokacji wymierzonych w jego osobę. Jego odwaga, zaufanie duchowieństwu i wiernym, stworzenie atmosfery wspólnej odpowiedzialności za realizowane zadania duszpasterskie, zorganizowanie systemu pomocy finansowej, gdy nakładano na duchowieństwo i wiernych dotkliwe kary pieniężne, okazały się skutecznym narzędziem obrony wobec ateizmu i niszczenia Kościoła rzymskokatolickiego”.
„Dla wielu osób – także z kręgów laickiej opozycji i środowisk niepodległościowych - był niekwestionowanym autorytetem, a swoją niezłomną postawą dawał innym przykład. Cechowała go wielka wrażliwość na ludzką krzywdę” – zaznaczają senatorowie.
„Senat Rzeczypospolitej oddaje cześć Jego pamięci” – podkreślają autorzy projektu uchwały.
Projekty uchwał mają zostać przedstawione na dzisiejszym, wieczornym posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej. To, który z nich będzie dalej procedowany, senatorowie zadecydują w głosowaniu.
Abp Ignacy Tokarczuk sprawował rządy w diecezji przemyskiej w latach 1965–1993. W 1991 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupiej, a niespełna rok później ustanowił pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Zmarł 29 grudnia 2012 r., miesiąc przed swoimi 95. urodzinami. Pochowany został 2 stycznia w podziemiach archikatedry przemyskiej.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.