Ponad 50 tys. osób, głównie cywilów, zginęło w ciągu trwającego od 22 miesięcy powstania przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowało w niedzielę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) z siedzibą w Londynie.
Organizacja ta opiera się na danych dotyczących liczby ofiar pozyskanych od szerokiej sieci swoich działaczy i lekarzy obecnych w Syrii.
Zginęło łącznie 34 942 cywilów - podało Obserwatorium, który jako ofiary cywilne liczy też tych, którzy walczyli z siłami rządowymi.
Liczba zabitych żołnierzy wzrosła do 12 283, w tym żołnierzy dezerterów 1 619. Nie zidentyfikowano też 1 165 poległych osób.
Wśród zabitych cywilów jest 3 679 dzieci i 2 120 kobiet.
Bilans ten nie uwzględnia tysięcy osób, które zostały uwięzione, ani zabitych członków paramilitarnych sił prorządowych - milicji Szabiha - poinformował szef OSDH Rami Abdel Rahman.
Swoje przesłanie na tegoroczne spotkanie Papież podpisał 13 stycznia br.
Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe, w poniedziałek Franciszek zadzwonił, aby podziękować.
Świecka karmelitanka, która zmarła w 1955 roku, jest bliżej wyniesienia na ołtarze.
Zawierzamy go przemożnemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.