O prześladowaniu Kościoła mówiono podczas tzw. Wykładów Bożonarodzeniowych.
Na jednym z posiedzeń tej prawosławnej imprezy kulturalnej mówił o tym przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego. Ks. Wsiewołod Czaplin oznajmił, że tak jak w czasach sowieckich Kościół nie ugiął się pod ciężarem prześladowań, tak również i dzisiaj przetrzyma krytykę i ataki.
Ks. Czaplin stwierdził, że największym błędem władzy sowieckiej była walka z religią i Kościołem. Wspólnota religijna kraju okazała się jego zdaniem silniejsza od Stalina, władzy sowieckiej w najbardziej sprzyjającym okresie dla tej władzy. Ludzie świeccy dali odpór narzucanej ideologii i tak według duchownego jest do dziś. Wszyscy wrogowie Kościoła powinni o tym pamiętać i nie dziwić się, że to świeccy stanowią naturalną podporę, życia społecznego i kościelnego.
Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego wyraził przekonanie, że tak jak w tamtych czasach Kościół zwyciężył, tak również w chwili obecnej nie ugnie się pod naporem ataków i krytyki. Na zakończenie swojego wystąpienia ks. Czaplin podkreślił, że mimo milionowych ofiar męczenników za wiarę, Kościół widzi w nich prawdziwych zwycięzców, chociaż po ludzku przegrali. Stali się oni zaczynem odrodzenia religijnego w Rosji i byli obrońcami z nieba wobec prześladowań w czasach sowieckich”.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.