Zmarły w środę arcybiskup warszawsko-gnieźnieński, zwierzchnik episkopatu i prymas Polski kard. Józef Glemp spocznie w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.
Taką wolę kard. Glemp wyraził w swym testamencie. Ujawnił to w czwartek arcybiskup warszawski kard. Kazimierz Nycz, podkreślając, że zmarły prymas senior "bardzo sobie cenił fakt bycia prymasem i arcybiskupem Warszawy" oraz wynikające z tego prawo pochówku w krypcie archikatedry warszawskiej.
Jak powiedział w czwartek PAP proboszcz archikatedry ks. Bogdan Bartołd, nie ustalono jeszcze, gdzie dokładnie stanie sarkofag, w którym spoczną szczątki zmarłego prymasa. Wiadomo, że znajdzie się on w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich. "Dziś po południu spotkamy się z kamieniarzami, by omówić wygląd i usytuowanie sarkofagu" - dodał ks. Bartołd.
Archikatedra Warszawska ma kilka krypt, a w niej - kilkanaście grobowców.
W kryptach stoją sarkofagi prymasów Królestwa Polskiego: Szczepana Hołowczyca (1741-1823), Wojciecha Skarszewskiego (1743-1827), Antoniego Fijałkowskiego (1778-1861), zaś Krypta Arcybiskupów Warszawskich mieści sarkofagi św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95) oraz arcybiskupa Wincentego Teofila Popiela (1825-1912). To tam ma stanąć sarkofag kard. Glempa.
Archikatedra jest też miejscem spoczynku prymasa Augusta Hlonda (1881-1948) oraz Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (1901-81), którego sarkofag w 1990 r. przeniesiono z podziemi do nowo zbudowanej poświęconej mu kaplicy w północnej nawie, umiejscowionej na lewo od wejścia do świątyni.
Bazylika archikatedralna na Starym Mieście jest również symbolicznym miejscem spoczynku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1995 r. w białym sarkofagu złożono szczątki pochodzące ze splądrowanej w 1939 r. przez Sowietów kaplicy w Wołczynie (obecnie Białoruś), gdzie król był pochowany. W innym miejscu podziemi, Krypcie Książęcej, znajdują się też trzynasto- i szesnastowieczne sarkofagi trzech książąt mazowieckich.
Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli.
W katedrze znajdują się sarkofagi pisarza Henryka Sienkiewicza oraz pianisty i premiera II RP Ignacego Paderewskiego oraz Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego. W krypcie zwanej prezydencką pochowano: Gabriela Narutowicza (zamordowanego w 1922 r.) i Ignacego Mościckiego - pierwszego i trzeciego prezydenta II RP. O drugim prezydencie Stanisławie Wojciechowskim (pochowanym na Powązkach) przypomina pamiątkowa tablica.
Przeczytaj też:
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.