Liechtenstein i Stolica Apostolska zakończyły pracę nad nową regulacją stosunku państwa i Kościoła
Dzięki tej regulacji otwiera się droga do równouprawnienia wszystkich wspólnot religijnych obecnych w księstwie. Przypuszczalnie na początku grudnia zostanie podpisana w tej sprawie umowa - informuje katolicka agencja "Kipa" powołując się na kręgi rządowe Lichtensteinu. O przebiegu negocjacji z Watykanem i planowanych zmianach jutro na specjalnym posiedzeniu zostanie poinformowany parlament. Prace nad nowymi regulacjami relacji państwo Kościół rząd w Vaduz zakończył pod koniec października br. Ich istotą jest zmiana zapisów konstytucji i w prawie o wspólnotach religijnych. Odnośnie konstytucji to zniknie w niej zapis o Kościele katolickim jako Kościele państwowym, co da podstawy do równouprawnienia wszystkich wspólnot religijnych. Tym samym Kościół katolicki straci swój uprzywilejowany status w księstwie. Ok. trzech czwartych obywateli Lichtensteinu to katolicy.
Natomiast nowe prawo o wspólnotach religijnych ma w przyszłości regulować ich relacje z państwem. Szczególnie chodzi o państwowe uznanie i finansowanie wspólnot religijnych oraz naukę religii w szkołach. Odnośnie finansowania uznanych prawnie wspólnot religijnych rząd proponuje wprowadzenie podatku kościelnego, o którego przeznaczeniu, na którą ze wspólnot chce płacić, decydowałby podatnik.
Pierwsze czytanie i dyskusja nad rządowym projektem nowych regulacji prawnych odbędzie się w parlamencie w nadchodzącym tygodniu.
Zdjęcie ciała chłopca, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media.
Nadzwyczaj poruszający dla Franciszka był niedzielny etap jego podróży.
Ostatnim publicznym wydarzeniem papieskiej podróży do Iraku była Msza w Irbilu.
Papież Franciszek zobaczył dziś na własne oczy ogrom zniszczeń dokonanych przez Państwo Islamskie.
Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
Wizyta w irackim Kurdystanie ma trzy etapy. Zwieńczy ją Msza z udziałem 10 tys. wiernych.