Kościół katolicki nie jest już "państwowy"

Liechtenstein i Stolica Apostolska zakończyły pracę nad nową regulacją stosunku państwa i Kościoła

Dzięki tej regulacji otwiera się droga do równouprawnienia wszystkich wspólnot religijnych obecnych w księstwie. Przypuszczalnie na początku grudnia zostanie podpisana w tej sprawie umowa - informuje katolicka agencja "Kipa" powołując się na kręgi rządowe Lichtensteinu. O przebiegu negocjacji z Watykanem i planowanych zmianach jutro na specjalnym posiedzeniu zostanie poinformowany parlament. Prace nad nowymi regulacjami relacji państwo Kościół rząd w Vaduz zakończył pod koniec października br. Ich istotą jest zmiana zapisów konstytucji i w prawie o wspólnotach religijnych. Odnośnie konstytucji to zniknie w niej zapis o Kościele katolickim jako Kościele państwowym, co da podstawy do równouprawnienia wszystkich wspólnot religijnych. Tym samym Kościół katolicki straci swój uprzywilejowany status w księstwie. Ok. trzech czwartych obywateli Lichtensteinu to katolicy.

Natomiast nowe prawo o wspólnotach religijnych ma w przyszłości regulować ich relacje z państwem. Szczególnie chodzi o państwowe uznanie i finansowanie wspólnot religijnych oraz naukę religii w szkołach. Odnośnie finansowania uznanych prawnie wspólnot religijnych rząd proponuje wprowadzenie podatku kościelnego, o którego przeznaczeniu, na którą ze wspólnot chce płacić, decydowałby podatnik.

Pierwsze czytanie i dyskusja nad rządowym projektem nowych regulacji prawnych odbędzie się w parlamencie w nadchodzącym tygodniu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama