- Także w naszych czasach, pozornie tak bardzo opornych wobec wymiaru transcendentnego, możliwe jest otwarcie drogi ku autentycznemu religijnemu sensowi życia - powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Ojciec Święty kontynuował cykl katechez związany z Rokiem Wiary, a dziś mówił o wpisanej w ludzką naturę tęsknocie za Bogiem.
W swojej katechezie Benedykt XVI przypomniał, iż pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka, ponieważ został on stworzony przez Boga i dla Boga. Jednocześnie papież przyznał, że stwierdzenie takie może wydawać się prowokacją w środowisku zlaicyzowanej kultury zachodniej.
TŁUMACZENIE:
„Wielu naszych współczesnych może wysuwać zastrzeżenia, twierdząc, że w ogóle nie odczuwają takiego pragnienia Boga. Dla znacznej części społeczeństwa nie jest On już tym oczekiwanym, pożądanym, ile raczej rzeczywistością, która pozostawia obojętnym, przed którym nie trzeba nawet podejmować wysiłku, aby się wypowiedzieć.”
Jednocześnie - zauważył Ojciec Święty - jednak pragnienie Boga ukazuje się także i dziś, na wiele sposobów ludzkiemu sercu. Można je odkryć doświadczając miłości oczyszczonej z egoizmu, zawierającej w sobie pewien dynamizm, który odsyła poza samych siebie.
TŁUMACZENIE:
„Musimy zatem stwierdzić, że także w naszych czasach, pozornie tak bardzo opornych wobec wymiaru transcendentnego, możliwe jest otwarcie drogi ku autentycznemu religijnemu sensowi życia, ukazującej, iż dar wiary nie jest absurdem, nie jest irracjonalny. Bardzo użytecznym byłoby w tym celu krzewienie swego rodzaju pedagogii pragnienia.”
Papież wskazał też na konieczność kształtowania zdrowego niepokoju, który prowadzi do tego, by być bardziej wymagającymi - pragnienie wznioślejszego, głębszego dobra, a równocześnie coraz wyraźniejsze postrzeganie, że nic skończonego nie może zaspokoić naszego serca.
Na zakończenie Benedykt XVI zachęcał do modlitwy, by w Roku Wiary Bóg ukazał swoje oblicze tym wszystkim, którzy Go szczerym sercem szukają.
Na placu św. Piotra w Watykanie zgromadziło się około 25 tys. wiernych, w tym liczne rzesze pielgrzymów Radia Maryja i telewizji „Trwam”, którym towarzyszyli abp Wacław Depo, bp Andrzej Suski oraz o. Tadeusz Rydzyk.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.